28.08.2024

Enfree wspiera Lasy Państwowe w organizacji postępowań na zakup energii i gazu

Tagi

cena
energia
energia elektryczna
gaz
Lasy Państwowe
model giełdowy
PGL LP
prąd
przetarg
PZP
strategia zakupu

Autor

Adam Wlizło

Członek Zarządu

Usługa opracowania strategii energetycznej Lasów Państwowych, wsparcie w procesie prowadzenia zintegrowanych zakupów energii elektrycznej i paliw gazowych oraz świadczenie doradztwa energetycznego – to główne zadania powierzone Enfree w ramach współpracy z Państwowym Gospodarstwem Leśnym Lasy Państwowe.

W sierpniu 2024 roku Enfree rozpoczęło współpracę z Państwowym Gospodarstwem Leśnym Lasy Państwowe w zakresie doradztwa energetycznego. Przedmiot współpracy obejmuje przeprowadzenie zintegrowanych zakupów energii elektrycznej i paliw gazowych oraz opracowanie strategii energetycznej, która określi kierunki optymalnego wykorzystania zasobów w dyspozycji PGL LP w dążeniu do samowystarczalności energetycznej.

Państwowe Gospodarstwo Leśne Lasy Państwowe to największa w Unii Europejskiej organizacja zarządzająca lasami należącymi do Skarbu Państwa. Zatrudniający ok 25 tys. osób podmiot gospodaruje na jednej czwartej powierzchni Polski. O wielkości organizacji świadczą również jej przychody – w 2023 roku osiągnęły one poziom bliski 14,7 mld zł. W skład PGL LP wchodzą jednostki organizacyjne: Dyrekcja Generalna LP, Regionalne Dyrekcje LP (17 podmiotów), Nadleśnictwa (429 podmioty) oraz zakłady o zasięgu krajowym (7) oraz regionalnym (15).

Realizowane przez Enfree na rzecz Lasów Państwowych zadania obejmują w szczególności:

  • Opracowanie strategii zakupowej energii elektrycznej i paliw gazowych dla PGL LP z założeniem dążenia do zintegrowania procesów zakupowych w celu centralnego zarządzania energią w PGL LP. Strategia obejmuje w szczególności budowę modelu zakupu energii elektrycznej i paliw gazowych w wariantach opartych o rynek terminowy oraz rynek SPOT (Towarową Giełdę Energii S.A.).
  • Przygotowanie postępowań o udzielenie zamówienia publicznego na dostawę energii elektrycznej wraz z odkupem energii wyprodukowanej w instalacjach wytwórczych dla jednostek organizacyjnych PGL LP.
  • Przygotowanie postępowań o udzielenie zamówienia publicznego na dostawę i dystrybucję paliw gazowych dla jednostek organizacyjnych PGL LP.
  • Opracowanie strategii energetycznej PGL LP, przyjęcie której ma na celu ułatwienie podejmowania decyzji dot. polityki energetycznej PGL LP. Strategia energetyczna PGL LP ma służyć efektywnemu zarządzaniu energią i zasobami PGL LP z wykorzystaniem dostępnych technologii, przy jednoczesnym zapewnieniu zgodności z obowiązującymi dokumentami strategicznymi na poziomie krajowym i europejskim.

Aktualizacja:

W ramach przeprowadzonych przetargów z sukcesem wyłoniono dostawców energii elektrycznej i gazu ziemnego na lata 2025-2026. Lasy Państwowe przyjęły opracowaną przez Enfree strategię zakupową opartą o model giełdowy, co w przypadku konieczności zastosowania procedury przetargowej zgodnej z prawem zamówień publicznych stanowiło duże wyzwanie.
W rezultacie, na lata 2025-2026, zamówiono blisko 35 GWh energii elektrycznej dla ponad 1500 punktów poboru energii w 241 jednostkach Lasów Państwowych z całej Polski. Energię o wolumenie 881 MWh dla prosumentów w systemie net-billing zapewniono dla kolejnych 23 punktów poboru energii z 17 jednostek Lasów Państwowych. Dla gazu łączny wolumen zamówienia na 2 lata to ponad 54 GWh dla 385 punktów poboru gazu z 200 jednostek Lasów Państwowych.

Więcej informacji o postępowaniach znajduje się na stronie internetowej Lasów Państwowych: "Zintegrowane zakupy energii i gazu w LP - korzystniej i taniej"

Zobacz również

Więcej aktualności

01.04.2025

Energetyczne przetasowania: spadki, rekordy i nowe kierunki zmian

W niniejszym artykule przyglądamy się najważniejszym wydarzeniom i danym z pierwszego kwartału 2025 roku, które mogą znacząco wpłynąć na przyszłość energetyki.

Czytaj dalej

05.03.2025

Polska, Niemcy i kraje bałtyckie: kluczowe decyzje energetyczne w Europie

Jak te zmiany kształtują przyszłość regionu? Spójrzmy na aktualne, najważniejsze wydarzenia zmieniające obraz europejskiego rynku energii elektrycznej i gazu ziemnego.

Czytaj dalej

03.02.2025

Geopolityka gazu: Koniec tranzytu przez Ukrainę i nowa rola USA

W obliczu tych zmian amerykański gaz coraz częściej trafia na Stary Kontynent, zmieniając układ sił w globalnej energetyce. Czy to początek nowej ery dostaw surowców?

Czytaj dalej