Tagi
Autor
17 grudnia 2021 roku Prezes URE zatwierdził nową taryfę dla PGNiG SA, największego sprzedawcy gazu w Polsce.
58% wzrost rachunku dotknie odbiorców w gospodarstwach domowych, którzy zużywają gaz w trzech celach: korzystają z kuchenek gazowych, gazowych podgrzewaczy wody oraz gazowych instalacji grzewczych. Jest to wartość przybliżona, skalkulowana w oparciu o wartości netto dla tzw. typowego gospodarstwa domowego. Niewiele mniejszy wzrost rachunku, ok. 54% odnotują odbiorcy korzystający tylko z kuchenek gazowych i podgrzewaczy wody. Jeśli korzystamy z gazu tylko w kuchenkach gazowych to wzrost rachunku wyniesie ok. 41%.
Tak duży wzrost cen gazu jest pochodną tego, z czym mamy do czynienia od wielu miesięcy na rynku hurtowym (to na nim sprzedawcy gazu kupują paliwo gazowe w celu dalszej odsprzedaży do odbiorców końcowych). "Armagedon" cenowy, który dotknął większość europejskich krajów jest w dużej mierze pokłosiem napiętej sytuacji polityczno-gospodarczej z potencjalnym konfliktem rosyjsko-ukraińskim oraz rurociągiem Nord Stream 2 w tle. W skrócie: Rosja ograniczyła dostawy gazu do Europy zwiększając presję na Unię Europejską, by ta nie zwlekała z podjęciem decyzji o uruchomieniu rurociągu Nord Stream 2. Zmniejszona podaż paliwa gazowego w połączeniu z rosnącym popytem bezpośrednio i znacząco odbiły się na cenach gazu.
Trudna sytuacja na rynku gazu skutkuje również największym, historycznym wzrostem cen energii elektrycznej. Szerzej opisujemy to w artykule: