16.02.2022

Między sukcesem a porażką, czyli o dobrych i słabych strategiach zakupu energii i gazu z rozkwitem ofert indeksowanych w tle

Tagi

cena
cena hurtowa
Duża firma
Energetyka
energia
energia elektryczna
gaz
inwestycja
oferta indeksowana
Oszczędność
prąd
przedsiębiorstwa
rentowność
rynek energii
rynek gazu
ryzyka
strategia
szanse

Autor

Adam Wlizło

Strategie zakupu energii i gazu, bazujące na ofertach indeksowanych cenami rynku terminowego, przeżywają prawdziwy rozkwit. Dynamiczny wzrost zainteresowania jest pochodną zeszłorocznego wzrostu cen. Coraz więcej firm podejmuje decyzje o zakupie części mediów na 2023 rok już teraz, nie czekając, jak to bywało w zeszłych latach, na kontraktowanie całości w drugiej połowie roku (dotychczas szczyt kontraktacyjny przypadał na miesiące wrzesień – listopad).

W dużym uproszczeniu można powiedzieć, że z rynkiem produktów energetycznych jest jak z rynkiem akcji, walut czy innych towarów. Prawdopodobnie nikt z nas nie zainwestowałby dużych pieniędzy w zakup akcji nieznanej sobie firmy. Podobnie, jeśli nie posiadamy wystarczającej wiedzy nt. mechanizmów kreujących ceny na rynku hurtowym energii i gazu (tym samym możemy mieć trudność z określeniem towarzyszących ryzyk rynkowych), powinniśmy być ostrożni podejmując decyzje zakupowe dot. produktów energetycznych.

Główną zaletą ofert indeksowanych, adresowanych do dużych odbiorców energii i gazu, jest możliwość zakupu po aktualnych cenach rynkowych. Przedsiębiorcy korzystając z usług pośrednika (sprzedawcy) mają dostęp do rynku hurtowego i mogą, zgodnie z warunkami przyjętej oferty, kontraktować produkty energetyczne w odpowiednich dla siebie momentach. Ta oczywista zaleta produktu rodzi wiele szans ale i generuje ryzyka. Dlatego też zakup po cenach indeksowanych powinien zawsze opierać się o dobrze przemyślaną, dopasowaną do danego przedsiębiorstwa strategię.

Czym jest strategia, która odpowiada jedynie na pytanie o moment realizacji zakupów? Praktycy rynkowi stwierdzą, że to nie strategia a bilet wstępu do kasyna. Niestety powszechne na rynku jest kreowanie i nagłaśnianie prognoz cenowych i wynikających z nich taktyk postępowania, przygotowanych w oparciu o przeczucia, podsycane często doniesieniami mediów i polityków. Dobrze przygotowana strategia określa scenariusze postępowania przedsiębiorstwa w określonych warunkach – spadków lub wzrostów cen. Z takiej strategii wynikają konkretne działania, które będą realizowane w przypadku pojawienia się szans rynkowych, ale i materializacji poszczególnych ryzyk.

Poniżej przedstawiamy przykładowe pytania, które warto zadać sobie, ale i innym „strategom” namawiającym nas do przyjęcia takich a nie innych sposobów postępowania.

Czy strategia zakupu energii i gazu bezpośrednio koreluje ze strategią finansową przedsiębiorstwa? Czy strategia zakupu w oparciu o konkretne mechanizmy kształtowania cen uwzględnia akceptowalne przez przedsiębiorstwo poziomy ryzyka? Jakie są różnice między ofertami, a w szczególności, co nam mówią kształtujące ostateczną wielkość ceny współczynniki? Jakie są główne determinanty cen na rynkach hurtowych?

Aktualna, rynkowa cena produktu pasmowego na 2023 rok wynosi 593zł/MWh, ponad dwukrotnie więcej od wyceny tego samego produktu sprzed roku. Rekomendujemy naszym klientom, aby już teraz skorzystali z jednej z dostępnych na rynku ofert indeksowanych, a następnie, w oparciu o przygotowaną strategię, już teraz dokonali zakupu pierwszych transz energii na przyszły rok. Różne scenariusze cenowe mogą zrealizować się w tym roku. W przypadku zmaterializowania się scenariusza wzrostu cen w kolejnych miesiącach, zabezpieczenie części portfela okaże się cennym ruchem.

Więcej przeczytasz w artykule: Ceny energii na 2023 rok. Co warto wiedzieć przed podpisaniem kontraktu?

Zobacz również

Więcej aktualności

20.09.2023

O cenach energii i gazu dla Pracodawców Pomorza

20 września 2023 roku odbyły się warsztaty "Ceny energii elektrycznej i gazu ziemnego", zorganizowane przez Pracodawców Pomorza z siedzibą w Gdańsku, w czasie których, wspólnie z Kancelarią Radców Prawnych MGS LAW, mieliśmy przyjemność przedstawić licznie zgromadzonym przedstawicielom pomorskich firm rekomendacje w zakresie zabezpieczenia cen mediów na kolejne lata.

Na spotkaniu zmierzliśmy się z analizą obecnych i prognozowanych uwarunkowań rynkowych, dokonaliśmy oceny ich wpływu na przyszłe rachunki za energię i gaz, omówiliśmy też zmiany w prawie po nowelizacjach prawa energetycznego.

Czytaj dalej

16.05.2023

Okiem eksperta. O zakupie energii elektrycznej na 2024 rok

Wielu przedsiębiorców wykorzystuje aktualną, relatywnie dobrą sytuację rynkową i rozpoczęło już kontraktację energii elektrycznej na 2024 rok. W odróżnieniu do sytuacji z lat ubiegłych, część firm nawet ją zakończyła i dokonuje już zakupu na 2025 rok. Firmy, w przypadku których koszt zakupu energii ma istotny udział w całej strukturze kosztów, coraz częściej opierają swoje decyzje o zindywidualizowane, dopasowane do specyfiki działania strategie zakupowe, uwzględniające zarówno aktualne uwarunkowania rynkowe, jak i scenariusze postępowania w przypadku ich istotnej zmiany. Strategie te są podstawą wyboru modelu kontraktacji energii, pozwalają też realizować działania inwestycyjne lub zakupowe w zakresie nabierającej na znaczeniu zielonej energii.

Od połowy stycznia 2023 roku, giełdowe ceny energii na 2024 rok oscylują w przedziale 700-850zł/MWh. Można powiedzieć, że to nie lada promocja, zważywszy, że w poprzedzającym półroczu ceny te zasadniczo nie schodziły poniżej 1000zł/MWh, a w szczytowym momencie przybiły nawet 1800zł/MWh. Aktualne ceny dla firm są o ok. 100-200zł/MWh wyższe od cen giełdowych (wartość ta uwzględnia ponoszone przez sprzedawców koszty związane z profilowaniem i bilansowaniem odbiorców, tzw. „kolory”, akcyzę, koszty obsługi, ale i towarzyszące ryzyka zmiany cen i oczywiście marżę sprzedawców).

Czytaj dalej

12.05.2023

Dołącz do Enfree. Twoja przyszłość w energetyce.

Rynek energii stawia polskim firmom coraz więcej wyzwań. W Enfree pomagamy stawić im czoła - opracowujemy strategie zakupu energii na rzecz największych odbiorców w kraju i realizujemy dla nich procesy zakupowe.

Jeżeli znasz się na energetyce i chciałabyś/chciałbyś pracować razem z nami, napisz do nas. Szukamy wsparcia do naszego Zespołu.

Zadzwoń do nas: +48 695 000 690

Czytaj dalej