16.02.2022

Między sukcesem a porażką, czyli o dobrych i słabych strategiach zakupu energii i gazu z rozkwitem ofert indeksowanych w tle

Tagi

cena
cena hurtowa
Duża firma
Energetyka
energia
energia elektryczna
gaz
inwestycja
oferta indeksowana
Oszczędność
prąd
przedsiębiorstwa
rentowność
rynek energii
rynek gazu
ryzyka
strategia
szanse

Autor

Adam Wlizło

Strategie zakupu energii i gazu, bazujące na ofertach indeksowanych cenami rynku terminowego, przeżywają prawdziwy rozkwit. Dynamiczny wzrost zainteresowania jest pochodną zeszłorocznego wzrostu cen. Coraz więcej firm podejmuje decyzje o zakupie części mediów na 2023 rok już teraz, nie czekając, jak to bywało w zeszłych latach, na kontraktowanie całości w drugiej połowie roku (dotychczas szczyt kontraktacyjny przypadał na miesiące wrzesień – listopad).

W dużym uproszczeniu można powiedzieć, że z rynkiem produktów energetycznych jest jak z rynkiem akcji, walut czy innych towarów. Prawdopodobnie nikt z nas nie zainwestowałby dużych pieniędzy w zakup akcji nieznanej sobie firmy. Podobnie, jeśli nie posiadamy wystarczającej wiedzy nt. mechanizmów kreujących ceny na rynku hurtowym energii i gazu (tym samym możemy mieć trudność z określeniem towarzyszących ryzyk rynkowych), powinniśmy być ostrożni podejmując decyzje zakupowe dot. produktów energetycznych.

Główną zaletą ofert indeksowanych, adresowanych do dużych odbiorców energii i gazu, jest możliwość zakupu po aktualnych cenach rynkowych. Przedsiębiorcy korzystając z usług pośrednika (sprzedawcy) mają dostęp do rynku hurtowego i mogą, zgodnie z warunkami przyjętej oferty, kontraktować produkty energetyczne w odpowiednich dla siebie momentach. Ta oczywista zaleta produktu rodzi wiele szans ale i generuje ryzyka. Dlatego też zakup po cenach indeksowanych powinien zawsze opierać się o dobrze przemyślaną, dopasowaną do danego przedsiębiorstwa strategię.

Czym jest strategia, która odpowiada jedynie na pytanie o moment realizacji zakupów? Praktycy rynkowi stwierdzą, że to nie strategia a bilet wstępu do kasyna. Niestety powszechne na rynku jest kreowanie i nagłaśnianie prognoz cenowych i wynikających z nich taktyk postępowania, przygotowanych w oparciu o przeczucia, podsycane często doniesieniami mediów i polityków. Dobrze przygotowana strategia określa scenariusze postępowania przedsiębiorstwa w określonych warunkach – spadków lub wzrostów cen. Z takiej strategii wynikają konkretne działania, które będą realizowane w przypadku pojawienia się szans rynkowych, ale i materializacji poszczególnych ryzyk.

Poniżej przedstawiamy przykładowe pytania, które warto zadać sobie, ale i innym „strategom” namawiającym nas do przyjęcia takich a nie innych sposobów postępowania.

Czy strategia zakupu energii i gazu bezpośrednio koreluje ze strategią finansową przedsiębiorstwa? Czy strategia zakupu w oparciu o konkretne mechanizmy kształtowania cen uwzględnia akceptowalne przez przedsiębiorstwo poziomy ryzyka? Jakie są różnice między ofertami, a w szczególności, co nam mówią kształtujące ostateczną wielkość ceny współczynniki? Jakie są główne determinanty cen na rynkach hurtowych?

Aktualna, rynkowa cena produktu pasmowego na 2023 rok wynosi 593zł/MWh, ponad dwukrotnie więcej od wyceny tego samego produktu sprzed roku. Rekomendujemy naszym klientom, aby już teraz skorzystali z jednej z dostępnych na rynku ofert indeksowanych, a następnie, w oparciu o przygotowaną strategię, już teraz dokonali zakupu pierwszych transz energii na przyszły rok. Różne scenariusze cenowe mogą zrealizować się w tym roku. W przypadku zmaterializowania się scenariusza wzrostu cen w kolejnych miesiącach, zabezpieczenie części portfela okaże się cennym ruchem.

Więcej przeczytasz w artykule: Ceny energii na 2023 rok. Co warto wiedzieć przed podpisaniem kontraktu?

Zobacz również

Więcej aktualności
Energia

30.05.2025

Francja w ciemnościach, Polska wiatrem wieje – przegląd wydarzeń energetycznych w maju 2025 roku

Niniejszy przegląd przedstawia najważniejsze wydarzenia energetyczne ostatnich tygodni, które kształtują przyszłość sektora w Europie.

Czytaj dalej
Energia

06.05.2025

Bezpieczeństwo energetyczne Europy: hiszpański blackout, pustki w magazynach i spory o Bałtyk

Artykuł podsumowuje najważniejsze wydarzenia i trendy, które mogą w najbliższych miesiącach zdefiniować kierunek europejskiej polityki energetycznej.

Czytaj dalej
Prąd

01.04.2025

Energetyczne przetasowania: spadki, rekordy i nowe kierunki zmian

W niniejszym artykule przyglądamy się najważniejszym wydarzeniom i danym z pierwszego kwartału 2025 roku, które mogą znacząco wpłynąć na przyszłość energetyki.

Czytaj dalej