Tagi
Autor
Czego nauczyliśmy się w czasie kryzysu energetycznego, z którym mierzyliśmy się w 2022 roku? Jakie wnioski wyciągamy i co robimy, aby nie dopuścić do dewastacji finansów firm w następstwie wzrostu cen energii elektrycznej? Przyjrzyjmy się zmianom, jakie zaszły w perspektywie roku na polskim rynku energii.
Wielu przedsiębiorców wykorzystuje aktualną, relatywnie dobrą sytuację rynkową i rozpoczęło już kontraktację energii elektrycznej na 2024 rok. W odróżnieniu do sytuacji z lat ubiegłych, część firm nawet ją zakończyła i dokonuje już zakupu na 2025 rok. Firmy, w przypadku których koszt zakupu energii ma istotny udział w całej strukturze kosztów, coraz częściej opierają swoje decyzje o zindywidualizowane, dopasowane do specyfiki działania
Od połowy stycznia 2023 roku, giełdowe ceny energii na 2024 rok oscylują w przedziale 700-850zł/MWh. Można powiedzieć, że to nie lada promocja, zważywszy, że w poprzedzającym półroczu ceny te zasadniczo nie schodziły poniżej 1000zł/MWh, a w szczytowym momencie przybiły nawet 1800zł/MWh. Aktualne ceny dla firm są o ok. 100-200zł/MWh wyższe od cen giełdowych (wartość ta uwzględnia ponoszone przez sprzedawców koszty związane z profilowaniem i bilansowaniem odbiorców, tzw. „kolory”, akcyzę, koszty obsługi, ale i towarzyszące ryzyka zmiany cen i oczywiście marżę sprzedawców).
Nie ma możliwości, aby przewidzieć, na jakim poziomie ustalą się rynkowe ceny energii w przyszłości. Mamy jednak możliwość minimalizacji ryzyka ich wzrostu i wykorzystania potencjalnych okazji cenowych. Potrzebna jest wiedza ekspercka, dobrze dobrany produkt, bezpieczny sprzedawca. Przyda się również decyzyjność i ogólna świadomość biznesowa samych przedsiębiorców. Czynnik szczęścia też ma znaczenie, jednak w przypadku dobrze przygotowanej strategii, nie uzależniamy od niego całości finansów naszych firm.
Jednym z najczęściej wybieranych przez dużych odbiorców energii (o rocznym zużyciu powyżej 1 GWh) produktów jest zakup w oparciu o tzw.
Zauważalną zmianą w ostatnim roku jest wzrost zainteresowania przedsiębiorców zakupem energii produkowanej w odnawialnych źródłach energii. Dla wielu z nich pochodzenie energii ze źródeł ekologicznych jest obligatoryjnym warunkiem kontraktu. „Zieloność” energii potwierdzana jest poprzez zakup i umorzenie tzw.
Silnie promowanym w 2023 roku sposobem na ograniczenie kosztu zakupu energii były długookresowe, zawierane z wytwórcami zielonej energii
Atrakcyjną alternatywą dla kontraktów cPPA jest nadal inwestycja we
Co zatem warto zrobić? Przede wszystkim nie czekajmy biernie na rozwój wydarzeń, które nieustanie wpływają i wpływać będą na ceny energii, opracujmy dedykowaną strategię zakupową lub inwestycyjną i zrealizujmy działania w niej opisane. Im więcej czasu będziemy mieć na podejmowanie decyzji dotyczących zakupu energii na przyszły rok, tym bardziej zwiększamy prawdopodobieństwo uzyskania atrakcyjnej ceny. Dlatego też nie warto czekać z podejmowaniem decyzji zakupowych do jesieni, a zająć się tematem jeszcze przed wakacjami.
Adam Wlizło
Członek Zarządu