17.12.2021

Prezes URE zatwierdził ceny energii na 2022 rok. Rachunek za prąd w domu wzrośnie o 24%.

Tagi

cena
dom
Energetyka
energia
energia elektryczna
gospodarstwo domowe
podwyżki
prąd
prezesure
ure

Autor

Adam Wlizło

310 złotych. O tyle zwiększy się roczny rachunek za prąd typowego gospodarstwa domowego w 2022 roku w porównaniu do rachunku z roku bieżącego (2021).

Od dawna czekaliśmy na piątek 17 grudnia 2021 roku, w którym spodziewaliśmy się decyzji Prezesa URE zatwierdzających taryfy dla czterech największych sprzedawców energii (PGE, Tauron, Energa, Enea) oraz taryfy spółek dystrybucyjnych. Wiedząc, po jakich cenach przedsiębiorcy w ostatnich miesiącach kontraktowali energię na 2022 rok (wzrost cen dwu-, lub nawet trzykrotny r/r), wiadome było, że znaczne podwyżki dotkną również gospodarstwa domowe.

Czytaj więcej: 17 grudnia. O dniu, w którym w Polsce zgaśnie światło.

Wzrost ww. rocznego rachunku o 310zł (kwota brutto) dotyczy odbiorcy z gospodarstwa domowego z najbardziej popularnej grupy taryfowej G11. Jest to wzrost o 24% w stosunku do rachunku z 2021 roku.

Z uwagi na to, że rachunek za energię składa się dwóch części, pierwszej - sprzedażowej (to ona mówi nam, ile płacimy za towar - energię, którą zużywamy w domach) oraz drugiej - dystrybucyjnej (ta mówi nam, ile kosztuje dostarczenie tego towaru - energii do naszych domów), warto poznać skalę wzrostu w tych dwóch obszarach:
- 37% - o tyle więcej odbiorca z grupy G11 zapłaci za zużytą przez siebie energię (251zł rocznie),
- 9% - o tyle więcej będzie kosztować dostarczenie tej energii (59zł rocznie).

Miejmy na uwadze, że wskazane wyżej wartości są wartościami średnimi na poziomie wszystkich zatwierdzonych przez Prezesa URE taryf, co oznacza, że rachunki odbiorców z różnych części kraju mogą nieznacznie różnić się od siebie. Dla przykładu podajemy ceny energii elektrycznej brutto dla odbiorców z grupy taryfowej G11, dla których sprzedawcami energii są:
- PGE Obrót SA: 509,22zł/MWh
- Tauron Sprzedaż Sp. z o.o.: 510,08zł/MWh
- Energa-Obrót SA: 508,11zł/MWh
- ENEA SA: 509,47zł/MWh

Jeśli jesteś zainteresowany/a przyczynami wzrostu cen, zapraszamy do lektury:
Tak „gorącego” grudnia na europejskich giełdach energii nikt się nie spodziewał – ceny prądu pobijają kolejne rekordy.

Zobacz również

Więcej aktualności

20.09.2023

O cenach energii i gazu dla Pracodawców Pomorza

20 września 2023 roku odbyły się warsztaty "Ceny energii elektrycznej i gazu ziemnego", zorganizowane przez Pracodawców Pomorza z siedzibą w Gdańsku, w czasie których, wspólnie z Kancelarią Radców Prawnych MGS LAW, mieliśmy przyjemność przedstawić licznie zgromadzonym przedstawicielom pomorskich firm rekomendacje w zakresie zabezpieczenia cen mediów na kolejne lata.

Na spotkaniu zmierzliśmy się z analizą obecnych i prognozowanych uwarunkowań rynkowych, dokonaliśmy oceny ich wpływu na przyszłe rachunki za energię i gaz, omówiliśmy też zmiany w prawie po nowelizacjach prawa energetycznego.

Czytaj dalej

16.05.2023

Okiem eksperta. O zakupie energii elektrycznej na 2024 rok

Wielu przedsiębiorców wykorzystuje aktualną, relatywnie dobrą sytuację rynkową i rozpoczęło już kontraktację energii elektrycznej na 2024 rok. W odróżnieniu do sytuacji z lat ubiegłych, część firm nawet ją zakończyła i dokonuje już zakupu na 2025 rok. Firmy, w przypadku których koszt zakupu energii ma istotny udział w całej strukturze kosztów, coraz częściej opierają swoje decyzje o zindywidualizowane, dopasowane do specyfiki działania strategie zakupowe, uwzględniające zarówno aktualne uwarunkowania rynkowe, jak i scenariusze postępowania w przypadku ich istotnej zmiany. Strategie te są podstawą wyboru modelu kontraktacji energii, pozwalają też realizować działania inwestycyjne lub zakupowe w zakresie nabierającej na znaczeniu zielonej energii.

Od połowy stycznia 2023 roku, giełdowe ceny energii na 2024 rok oscylują w przedziale 700-850zł/MWh. Można powiedzieć, że to nie lada promocja, zważywszy, że w poprzedzającym półroczu ceny te zasadniczo nie schodziły poniżej 1000zł/MWh, a w szczytowym momencie przybiły nawet 1800zł/MWh. Aktualne ceny dla firm są o ok. 100-200zł/MWh wyższe od cen giełdowych (wartość ta uwzględnia ponoszone przez sprzedawców koszty związane z profilowaniem i bilansowaniem odbiorców, tzw. „kolory”, akcyzę, koszty obsługi, ale i towarzyszące ryzyka zmiany cen i oczywiście marżę sprzedawców).

Czytaj dalej

12.05.2023

Dołącz do Enfree. Twoja przyszłość w energetyce.

Rynek energii stawia polskim firmom coraz więcej wyzwań. W Enfree pomagamy stawić im czoła - opracowujemy strategie zakupu energii na rzecz największych odbiorców w kraju i realizujemy dla nich procesy zakupowe.

Jeżeli znasz się na energetyce i chciałabyś/chciałbyś pracować razem z nami, napisz do nas. Szukamy wsparcia do naszego Zespołu.

Zadzwoń do nas: +48 695 000 690

Czytaj dalej