Tagi
Autor
310 złotych. O tyle zwiększy się roczny rachunek za prąd typowego gospodarstwa domowego w 2022 roku w porównaniu do rachunku z roku bieżącego (2021).
Od dawna czekaliśmy na piątek 17 grudnia 2021 roku, w którym spodziewaliśmy się decyzji Prezesa URE zatwierdzających taryfy dla czterech największych sprzedawców energii (PGE, Tauron, Energa, Enea) oraz taryfy spółek dystrybucyjnych. Wiedząc, po jakich cenach przedsiębiorcy w ostatnich miesiącach kontraktowali energię na 2022 rok (wzrost cen dwu-, lub nawet trzykrotny r/r), wiadome było, że znaczne podwyżki dotkną również gospodarstwa domowe.
Wzrost ww. rocznego rachunku o 310zł (kwota brutto) dotyczy odbiorcy z gospodarstwa domowego z najbardziej popularnej grupy taryfowej G11. Jest to wzrost o 24% w stosunku do rachunku z 2021 roku.
Z uwagi na to, że rachunek za energię składa się dwóch części, pierwszej - sprzedażowej (to ona mówi nam, ile płacimy za towar - energię, którą zużywamy w domach) oraz drugiej - dystrybucyjnej (ta mówi nam, ile kosztuje dostarczenie tego towaru - energii do naszych domów), warto poznać skalę wzrostu w tych dwóch obszarach:
- 37% - o tyle więcej odbiorca z grupy G11 zapłaci za zużytą przez siebie energię (251zł rocznie),
- 9% - o tyle więcej będzie kosztować dostarczenie tej energii (59zł rocznie).
Miejmy na uwadze, że wskazane wyżej wartości są wartościami średnimi na poziomie wszystkich zatwierdzonych przez Prezesa URE taryf, co oznacza, że rachunki odbiorców z różnych części kraju mogą nieznacznie różnić się od siebie. Dla przykładu podajemy ceny energii elektrycznej brutto dla odbiorców z grupy taryfowej G11, dla których sprzedawcami energii są:
- PGE Obrót SA: 509,22zł/MWh
- Tauron Sprzedaż Sp. z o.o.: 510,08zł/MWh
- Energa-Obrót SA: 508,11zł/MWh
- ENEA SA: 509,47zł/MWh
Jeśli jesteś zainteresowany/a przyczynami wzrostu cen, zapraszamy do lektury: