31.10.2024

Wybory prezydenckie w USA, czyli nastrój na europejskich giełdach energii i gazu

Tagi

cena
Duża firma
Energetyka
energia
energia elektryczna
Europa
Oszczędność
Polska
prąd
przedsiębiorstwa
raport rynkowy
rentowność

Autor

Kamil Rakowski

Analityk Rynku Energii

W październiku 2024 roku, europejski rynek energii i gazu znajduje się w kluczowym momencie, który zyskuje dodatkowy kontekst w związku z nadchodzącymi wyborami prezydenckimi w Stanach Zjednoczonych.

Wynik wyborów w USA będzie miał znaczący wpływ na globalną politykę energetyczną, szczególnie w Europie, która zmaga się z wyzwaniami związanymi z zapewnieniem bezpieczeństwa energetycznego po kryzysie związanym z wojną na Ukrainie i globalnymi napięciami. Zmiany w amerykańskiej polityce klimatycznej, regulacjach dotyczących gazu ziemnego czy odnawialnych źródeł energii mogą wpłynąć na strategię energetyczną UE oraz kształtowanie rynku gazu, co w perspektywie kilku lat wpłynie na ceny energii, inwestycje w infrastrukturę oraz zależności między Europą a USA.

Poniżej przedstawiamy najważniejsze wydarzenia wpływające na ceny energii i gazu w październiku 2024 roku.

  • Wybory prezydenckie w USA. Zbliżające się wybory prezydenckie w Stanach Zjednoczonych wpływają negatywnie na sentyment rynku. W przypadku wygranej Donalda Trumpa, który prowadzi w sondażach, możliwe są negatywne scenariusze dotyczące konfliktów zbrojnych oraz eksportu surowców z USA z perspektywy cen w Unii Europejskiej.
  • Awaria norweskiej platformy wydobywającej gaz. Norweska spółka Equinor poinformowała we wtorek 22 października, że wstrzymała wydobycie ze swojej platformy gazowej Sleipner B na Morzu Północnym z powodu alarmu dymowego w obiekcie. To wydarzenie ograniczyło podaż gazu, co z kolei wywołało obawy o dostępność surowca i przyczyniło się bezpośrednio do wzrostów cen gazu w UE i Polsce.
  • Niski popyt na energię i gaz. Zapotrzebowania na energię elektryczną w Polsce jest na bardzo niskim poziomie. Ostatnie odczyty okazały się najgorszym wynikiem popytowym dla października od początku pomiarów. To w połączeniu z wysokimi generacjami z OZE, w tym źródeł wiatrowych i fotowoltaicznych, redukuje potrzebę korzystania z konwencjonalnych źródeł energii. Obserwowane jest także obniżone zapotrzebowanie na gaz ziemny w Europie. Jest to wynikiem osłabionej gospodarki, szczególnie po stronie przemysłu (strona 22), bardzo dużych stanów magazynowych tego surowca (strony 17-18) i relatywnie wysokimi temperaturami.
  • Nowa stawka opłaty mocowej. Prezes URE opublikował stawkę opłaty mocowej na 2025r. Ta dla odbiorców przemysłowych oraz dużego biznesu będzie wynosić 141,20 zł/MWh, co stanowi wzrost o 15 zł/MWh w porównaniu do obowiązującej w tym roku (126,73 zł/MWh).
  • Naciski członków UE na zaostrzenie sankcji na Rosję. Część państw członkowskich naciska na wprowadzenie zakazu importu rosyjskiego LNG do Europy w ramach kolejnego pakietu sankcji. Takie działania ma na celu ograniczenie zależności od rosyjskich dostaw. Najnowszy 14. pakiet sankcji dotyczy jedynie zakazu reeksportu rosyjskiego LNG za pośrednictwem infrastruktury UE.
  • Konflikty zbrojne. Utrzymujące się konflikty zbrojne, zwłaszcza na Bliskim Wschodzie, nadal destabilizują łańcuchy dostaw surowców. Ostatnie działania na linii Iran-Izrael zapoczątkowane atakiem 1 października wprowadziły destabilizację cen ropy i gazu, która trwa do dnia aktualizacji danych w niniejszym raporcie. Dalsze napięcia w tym regionie mogą prowadzić do kolejnych nieprzewidzianych wzrostów cen na rynkach światowych.

Szczegółowe informacje o rynku energii i gazu przedstawiliśmy w miesięcznym Raporcie rynkowym Enfree. Zapraszamy do kontaktu.

Zobacz również

Więcej aktualności
Energia

30.05.2025

Francja w ciemnościach, Polska wiatrem wieje – przegląd wydarzeń energetycznych w maju 2025 roku

Niniejszy przegląd przedstawia najważniejsze wydarzenia energetyczne ostatnich tygodni, które kształtują przyszłość sektora w Europie.

Czytaj dalej
Energia

06.05.2025

Bezpieczeństwo energetyczne Europy: hiszpański blackout, pustki w magazynach i spory o Bałtyk

Artykuł podsumowuje najważniejsze wydarzenia i trendy, które mogą w najbliższych miesiącach zdefiniować kierunek europejskiej polityki energetycznej.

Czytaj dalej
Prąd

01.04.2025

Energetyczne przetasowania: spadki, rekordy i nowe kierunki zmian

W niniejszym artykule przyglądamy się najważniejszym wydarzeniom i danym z pierwszego kwartału 2025 roku, które mogą znacząco wpłynąć na przyszłość energetyki.

Czytaj dalej