29.10.2021

Ryzyko w cenie energii elektrycznej i gazu ziemnego. Jak go uniknąć?

Tagi

cena
energia
gaz
Oszczędność

Autor

Arkadiusz Somnicki

Zasadą jest, że im większa zmienność cen na rynku oraz im dłuższy okres ważności oferty, tym większa wycena związanego z tym ryzyka. Skracając okres ważności oferty do godziny, możemy obniżyć cenę energii nawet o 3-5%.

Przedsiębiorcy kontraktują w ostatnim kwartale 2021 roku energię na przyszły rok po cenach przewyższających 500zł/MWh. Dla niejednej firmy oznacza to nawet dwukrotny wzrost rachunku r/r.

Przy tak dużej zmienności cen, znacznie wzrosło ryzyko kontraktowania energii na rynku hurtowym (to na nim sprzedawcy kupują energię w celu jej dalszej odsprzedaży do odbiorców końcowych). Ryzyko to przenoszone jest na przedsiębiorców w cenie energii, co podwyższa ją o ok. 3-5%.

Sposobem na ochronę swojej firmy jest otrzymanie od sprzedawcy oferty z możliwie krótkim terminem ważności, nawet jedno czy dwugodzinnym. Dla tak krótkich okresów, większość sprzedawców nie dolicza ryzyka zmienności do ceny. Opłaca się zatem podejmować decyzje szybko, oczywiście po uprzedniej weryfikacji konkurencyjności przedkładanych przez sprzedawców ofert.

Zobacz również

Więcej aktualności

01.04.2025

Energetyczne przetasowania: spadki, rekordy i nowe kierunki zmian

W niniejszym artykule przyglądamy się najważniejszym wydarzeniom i danym z pierwszego kwartału 2025 roku, które mogą znacząco wpłynąć na przyszłość energetyki.

Czytaj dalej

05.03.2025

Polska, Niemcy i kraje bałtyckie: kluczowe decyzje energetyczne w Europie

Jak te zmiany kształtują przyszłość regionu? Spójrzmy na aktualne, najważniejsze wydarzenia zmieniające obraz europejskiego rynku energii elektrycznej i gazu ziemnego.

Czytaj dalej

03.02.2025

Geopolityka gazu: Koniec tranzytu przez Ukrainę i nowa rola USA

W obliczu tych zmian amerykański gaz coraz częściej trafia na Stary Kontynent, zmieniając układ sił w globalnej energetyce. Czy to początek nowej ery dostaw surowców?

Czytaj dalej