Tagi
Autor
Początek 2025 roku przynosi istotne zmiany na rynku energii i gazu. Po zmiennych warunkach pogodowych w ostatnich miesiącach oraz dynamicznych wahaniach cen surowców, sektor energetyczny dostosowuje się do nowych realiów. Ceny energii na Towarowej Giełdzie Energii uległy obniżeniu, a sytuacja w przemyśle nadal pozostaje wyzwaniem. Jednocześnie Unia Europejska wdraża kolejny pakiet sankcji wobec Rosji, co może mieć wpływ na stabilność dostaw surowców.
W artykule przyjrzymy się szczegółowo kluczowym wydarzeniom oraz ich potencjalnym skutkom dla odbiorców energii w Polsce i Europie.
- Spadki cen energii i gazu na TGE. Po trudnym listopadzie, w którym dominowały niekorzystne warunki atmosferyczne (tzw. dunkelflaute) ograniczające produkcję energii ze słońca i wiatru, grudzień przyniósł pozytywne zmiany. Wysoka wietrzność i wzrost temperatur zmniejszyły zapotrzebowanie na surowce do ogrzewania i produkcji energii w tradycyjnych źródłach. W efekcie spadły ceny gazu, uprawnień do emisji CO2 oraz energii na rynku terminowym i SPOT.
- Złe odczyty dla sektora przemysłowego. W grudniu 2024 roku strefa euro odnotowała pogłębiającą się recesję w sektorze przemysłowym, gdzie indeks PMI utrzymał się na niskim poziomie 45,2 pkt, podczas gdy w sektorze usług zaobserwowano poprawę, a PMI wzrósł do 51,4 pkt. Niemiecki przemysł nadal zmaga się z problemami, z PMI spadającym do 42,5 pkt. Ogólny wskaźnik PMI composite dla strefy euro wzrósł do 49,5 pkt, lecz pozostaje poniżej progu wskazującego na wzrost gospodarczy.
- 15. pakiet sankcji wobec Rosji. 16 grudnia Unia Europejska przyjęła formalnie kolejny pakiet sankcji przeciwko Rosji. Na tzw. czarną listę wpisane zostały kolejne osoby i firmy (w tym z Chin), które ułatwiały Rosji obchodzenie unijnych restrykcji i współpracowały przy budowie wojskowych dronów używanych w wojnie przeciwko Ukrainie. Sankcjami objęto także 52 rosyjskie statki z tzw. floty cieni, która omija unijne restrykcje na ropę.
- Wyższe taryfy dystrybucyjne na 2025 rok. Prezes URE zatwierdził taryfy dla pięciu największych spółek dystrybucyjnych. W efekcie średnioroczne stawki za dystrybucję dla gospodarstw domowych (grupa G) w 2025 roku pozostaną bez zmian. Dla pozostałych grup taryfowych u wszystkich dystrybutorów średni wzrost wyniesie około 2,1%. Największy wzrost cen dotknie odbiorców z obszaru Energa Operator (+3,7%), podczas gdy klienci Stoen nie odczują żadnych podwyżek.
- Nowa taryfa dystrybucyjna PSG na 2025 rok. Prezes URE zatwierdził nową taryfę na dystrybucję paliw gazowych dla Polskiej Spółki Gazownictwa. Od 1 stycznia 2025 r. dla odbiorców objętych taryfą PSG oraz taryfą PGNiG OD (zatwierdzoną w czerwcu br.), a także odmrożonymi stawkami opłaty abonamentowej, w stosunku do stosowanych w drugiej połowie 2024 r., opłaty dla najpopularniejszych grup taryfowych wzrosną od około 2,60zł do niespełna 30 zł miesięcznie.
- Wstępne wyniki aukcji rynku mocy. Tegoroczna aukcja rynku mocy dotycząca roku dostaw 2029 odbyła się 12 grudnia, a wstępne wyniki zostały opublikowane przez PSE 17 grudnia. Z danych wynika, że największy udział w tegorocznej aukcji przypadł bateryjnym magazynom energii, które zakontraktowały około 2,5 GW mocy. Oznacza to wzrost o niemal 0,8 GW w porównaniu z ubiegłym rokiem, mimo obniżenia korekcyjnego współczynnika dyspozycyjności dla magazynów energii do poziomu 61,3% (w porównaniu do około 95% w latach wcześniejszych).
Szczegółowe informacje o rynku energii i gazu przedstawiliśmy w miesięcznym Raporcie rynkowym Enfree.