10.12.2021

Tak „gorącego” grudnia na europejskich giełdach energii nikt się nie spodziewał – ceny prądu pobijają kolejne rekordy.

Tagi

cena
Duża firma
Energetyka
energia
energia elektryczna
Europa
gaz
giełda
prąd
przedsiębiorstwa
rentowność

Autor

Adam Wlizło

Członek Zarządu

Tak "gorącego" grudnia na europejskich giełdach energii nikt się nie spodziewał - ceny prądu pobijają kolejne rekordy.

Średnie dobowe ceny SPOT w Polsce przebiły poziom 1100zł/MWh, co w porównaniu ze średnią ceną z 2020 roku, 210zł/MWh, jest poziomem ekstremalnie wysokim. Płacimy za to wszyscy - bezpośrednio (co widzimy na rachunkach ze energię) lub pośrednio (np. w cenach towarów i usług czy w podatkach). Spójrzmy zatem, z czego wynika aktualny poziom cen energii.

Obok cen węgla, ceny uprawnień do emisji CO2 stanowią główny determinant cen energii w Polsce. W ostatnich miesiącach odnotowaliśmy ich bezprecedensowy wzrost - rok temu za uprawnienia do emisji CO2 płaciliśmy ok. 30EUR, a w ostatnich dniach ich cena osiągnęła poziom ok. 90EUR (aktualnie ok. 80EUR).

Po drugie ceny energii rosną na skutek znacznego (zimowego) popytu na energię przy niewystarczającej jej podaży. Krajowy system elektroenergetyczny ma coraz większe problemy z zapewnieniem odpowiedniej mocy potrzebnej do zaopatrzenia odbiorców w energię. Problemy te wynikają przede wszystkim ze słabej wietrzności, która wpływa na niski poziom generacji energii w elektrowniach wiatrowych, jak również z odstawień bloków elektroenergetycznych w elektrowniach (w celach remontowych lub wynikających z nieodpowiednich zapasów węgla). Sytuacja z brakiem mocy jest tak napięta, że w ostatnim tygodniu, stabilność pracy polskiego systemu pomogła utrzymać jedna ze szwedzkich elektrowni.

Warto również wspomnieć, że jeszcze niedawno Polska była prawdziwą zieloną wyspą na energetycznej mapie Europy. Krajowe ceny energii były na tyle niskie w porównaniu z państwami ościennymi, że opłacalna była sprzedaż energii sąsiadom - to obniżało ceny za granicą, ale oczywiście podwyższało ceny na rynku rodzimym.

Kolejny czynnik ma podłoże psychologiczne, jakże ważne w rynkowym kształtowaniu cen. Aktualną sytuację można określić niebywałą, niewiarygodną, niemożliwą do przewidzenia. Tworzona jest i napędzana spirala strachu, pojawia się panika, która wpływa na jeszcze większy wzrost cen energii.

Zważywszy na aktualną sytuację, należy się spodziewać, że również kolejne tygodnie będą zaskakiwać energetyków. Niestety efekt finansowy odczujemy wszyscy.

Zobacz również

Więcej aktualności

16.05.2023

Okiem eksperta. O zakupie energii elektrycznej na 2024 rok

Wielu przedsiębiorców wykorzystuje aktualną, relatywnie dobrą sytuację rynkową i rozpoczęło już kontraktację energii elektrycznej na 2024 rok. W odróżnieniu do sytuacji z lat ubiegłych, część firm nawet ją zakończyła i dokonuje już zakupu na 2025 rok. Firmy, w przypadku których koszt zakupu energii ma istotny udział w całej strukturze kosztów, coraz częściej opierają swoje decyzje o zindywidualizowane, dopasowane do specyfiki działania strategie zakupowe, uwzględniające zarówno aktualne uwarunkowania rynkowe, jak i scenariusze postępowania w przypadku ich istotnej zmiany. Strategie te są podstawą wyboru modelu kontraktacji energii, pozwalają też realizować działania inwestycyjne lub zakupowe w zakresie nabierającej na znaczeniu zielonej energii.

Od połowy stycznia 2023 roku, giełdowe ceny energii na 2024 rok oscylują w przedziale 700-850zł/MWh. Można powiedzieć, że to nie lada promocja, zważywszy, że w poprzedzającym półroczu ceny te zasadniczo nie schodziły poniżej 1000zł/MWh, a w szczytowym momencie przybiły nawet 1800zł/MWh. Aktualne ceny dla firm są o ok. 100-200zł/MWh wyższe od cen giełdowych (wartość ta uwzględnia ponoszone przez sprzedawców koszty związane z profilowaniem i bilansowaniem odbiorców, tzw. „kolory”, akcyzę, koszty obsługi, ale i towarzyszące ryzyka zmiany cen i oczywiście marżę sprzedawców).

Czytaj dalej

12.05.2023

Dołącz do Enfree. Twoja przyszłość w energetyce.

Rynek energii stawia polskim firmom coraz więcej wyzwań. W Enfree pomagamy stawić im czoła - opracowujemy strategie zakupu energii na rzecz największych odbiorców w kraju i realizujemy dla nich procesy zakupowe.

Jeżeli znasz się na energetyce i chciałabyś/chciałbyś pracować razem z nami, napisz do nas. Szukamy wsparcia do naszego Zespołu.

Zadzwoń do nas: +48 695 000 690

Czytaj dalej

30.01.2023

Dlaczego nie warto czekać z zakupem energii na 2024 rok?

Hucznie w sieci o "niskich", giełdowych cenach energii notowanych na rynku SPOT w styczniu 2023r. (niskich z perspektywy cen, z którymi mierzyliśmy się w 2022 roku). Relatywnie atrakcyjny poziom cenowy sprzyja przedsiębiorcom, których umowy sprzedaży energii umożliwiają rozliczenie zakupu energii z uwzględnieniem bieżących cen giełdowych (tzw. Rynku Dnia Następnego).

Rozliczenie z uwzględnieniem cen giełdowych, zarówno cen rynku terminowego i RDN (SPOT), jest coraz bardziej popularną formą rozliczenia energii sprzedawanej do dużych odbiorców energii oraz gazu.

Dlaczego warto nie zwlekać z podpisaniem takiej umowy na 2024 rok? Dlatego, że więcej zyskujemy niż tracimy. Podstawową zaletą jest możliwość natychmiastowego reagowania na sytuację na rynku. Gdy wystąpi odpowiedni moment, zakup można zrealizować natychmiast. Aby w pełni wykorzystać możliwości takiego rozwiązania, ważne jest, aby mieć wystarczająco dużo czasu na wychwycenie okazji cenowych, które zdarzają się w ciągu roku. Dlatego też początek roku to dobry czas, aby rozejrzeć się po rynku i wybrać sprzedawców energii i gazu na rok kolejny.

Czytaj dalej