02.12.2021

Warto, byś wiedział, ile zapłacisz za uczestnictwo w rajdzie emisji CO2

Tagi

cena
co2
Energetyka
energia
enfree
gaz
prąd
ue

Autor

Arkadiusz Somnicki

Członek Zarządu

Z niepokojem spoglądamy każdego dnia na listę notowań kontraktów na emisję CO2. Dzisiaj (02.12.2021) cena CO2 przekracza 79EUR, trzykrotnie więcej niż dwa lata temu. Wiemy, że aktualna sytuacja odbije się w przyszłym roku na naszych portfelach. W domach, firmach, całej gospodarce.

Szybka kalkulacja. Zakładając kurs euro na poziomie 4,59zł/EUR oraz przybliżony wskaźnik wpływu ceny CO2 na cenę energii elektrycznej na poziomie 0,8, dostajemy liczony w złotówkach przybliżony koszt CO2 w każdej zużywanej przez nas MWh energii - 290zł/MWh.

Aby zobrazować, jak wysoki to poziom, wystarczy porównać ww. wartość do aktualnych cen energii w domach 300zł/MWh. Nie ma co mówić - wartość 97% (290/300) robi wrażenie. Do tego dodajmy koszt wytworzenia energii, certyfikatów, akcyzy i uzyskamy aktualne ceny sprzedaży na przyszły rok... Przedsiębiorcy, którzy nie zdążyli zakontraktować energii wcześniej, otrzymują od sprzedawców ceny na 2022 rok na poziomie 600zł/MWh i wyższym.

Dlaczego ceny uprawnień do emisji CO2 są takie wysokie? Przede wszystkim Europa wchodzi w sezon zimowy, jak również krajowe gospodarki wychodzą z covidowego uśpienia. Zwiększa się zatem popyt na energię, do wytworzenia której uruchamiane są kolejne bloki energetyczne, w tym również te węglowe (ich działanie uzależnione jest od nabycia pozwoleń na emisję CO2). Cenom emisji nie pomaga również zapowiedź jeszcze bardziej restrykcyjnej polityki klimatycznej UE oraz umożliwienie instytucjom finansowym zakupu i sprzedaży emisji w ramach handlu spekulacyjnego.

Zobacz również

Więcej aktualności

05.03.2025

Polska, Niemcy i kraje bałtyckie: kluczowe decyzje energetyczne w Europie

Jak te zmiany kształtują przyszłość regionu? Spójrzmy na aktualne, najważniejsze wydarzenia zmieniające obraz europejskiego rynku energii elektrycznej i gazu ziemnego.

Czytaj dalej

03.02.2025

Geopolityka gazu: Koniec tranzytu przez Ukrainę i nowa rola USA

W obliczu tych zmian amerykański gaz coraz częściej trafia na Stary Kontynent, zmieniając układ sił w globalnej energetyce. Czy to początek nowej ery dostaw surowców?

Czytaj dalej

14.01.2025

Spadki cen, nowe taryfy i wpływ sankcji, czyli rynek energii i gazu na początku 2025 roku

W artykule przyjrzymy się szczegółowo kluczowym wydarzeniom oraz ich potencjalnym skutkom dla odbiorców energii w Polsce i Europie.

Czytaj dalej