18.05.2022

Zakup energii z OZE, czyli jak ochronić firmę przed podwyżkami

Tagi

cena
Duża firma
Energetyka
energia
energia elektryczna
energia zielona
firma
giełda energii
Oszczędność
oze
przedsiębiorstwa
węgiel

Autor

Adam Wlizło

Giełdowe ceny energii w Polsce na 2023 rok przekroczyły poziom 1150zł/MWh. Również prognozy cenowe nie pozostawiają złudzeń – analitycy zgodnie twierdzą, że będzie jeszcze drożej. Jak ochronić nasze firmy przez podwyżkami? Odpowiedzi szukamy w odnawialnych źródłach energii.

Zakup energii ze źródeł OZE zyskał na znaczeniu w ciągu ostatniego roku, ponieważ przodujący dotychczas akcent ekologiczny został wsparty bardzo mocnym partnerem – aspektem finansowym. W okresie ostatniego roku zakup energii „zielonej” (często w oparciu o wieloletnie kontrakty typu cPPA) stał się silnie konkurencyjny w stosunku do zakupu energii z giełdy, której ceny odnotowały trzykrotny wzrost r/r (za jednego z głównych winowajców aktualnych wzrostów uznaje się sytuację na rynku węgla). Oferowane firmom w ostatnich dniach ceny energii na 2023 rok przewyższyły poziom 1250-1400zł/MWh (stawki różnią się w zależności od charakterystyki odbiorców; przypomnijmy, że jeszcze w 2021 roku przedsiębiorcy kupowali energię średnio po 300-400zł/MWh).

Odpowiedź rynku na energetyczny rajd cenowy przyszła szybko. Wytwórcy energii z OZE dostrzegli, że mogą realizować wyższe zyski na sprzedaży energii do klientów końcowych, jednocześnie wychodząc na przeciw oczekiwaniom klientów poszukujących tańszej energii. Wiele znanych nam podmiotów aktualizuje obecnie swoje modele biznesowe, zmieniając dotychczasowy ład w zakresie obrotu zieloną energią. Dla przykładu, właściciele aktywów wytwórczych OZE, wzbogacają swoje przedsiębiorstwa o samodzielnie działające na rynku spółki obrotu, które zieloną energię sprzedadzą wprost do odbiorców końcowych.

Na popularności zyskały również rozwiązania umożliwiające firmom zmniejszenie ilości energii kupowanej po wysokich cenach. I znów na ratunek przyszły firmy dostarczające rozwiązania z zakresu energetyki odnawialnej, w tym te umożliwiające przedsiębiorcom realizację inwestycji we własne źródła energii. Szerzej pisaliśmy o tym w artykule: W poszukiwaniu taniego prądu czyli o zielonych strategiach polskich przedsiębiorców

Sytuacja cenowa na rynku energii jest niezwykle trudna dla wielu podmiotów. Jedynym pocieszeniem może być fakt, że wzrost konkurencyjności cen energii z OZE, stał się mocnym motywatorem zmian rynkowych, a przy okazji lub przede wszystkim – jest finansowym bodźcem do przyspieszenia inwestycji mających pozytywny wpływ na środowisko.

Zobacz również

Więcej aktualności

14.02.2023

Dołącz do Enfree. Twoja przyszłość w energetyce.

Rynek energii stawia polskim firmom coraz więcej wyzwań. W Enfree pomagamy stawić im czoła - opracowujemy strategie zakupu energii na rzecz największych odbiorców w kraju i realizujemy dla nich procesy zakupowe.

Jeżeli znasz się na energetyce i chciałbyś pracować razem z nami, napisz do nas. Szukamy wsparcia do naszego Zespołu.

Zapoznaj się z treścią ogłoszenia rekrutacyjnego: Rekrutacja do Enfree
Link jest aktywny do dnia 14 marca 2023 roku.

Czytaj dalej

30.01.2023

Dlaczego nie warto czekać z zakupem energii na 2024 rok?

Hucznie w sieci o "niskich", giełdowych cenach energii notowanych na rynku SPOT w styczniu 2023r. (niskich z perspektywy cen, z którymi mierzyliśmy się w 2022 roku). Relatywnie atrakcyjny poziom cenowy sprzyja przedsiębiorcom, których umowy sprzedaży energii umożliwiają rozliczenie zakupu energii z uwzględnieniem bieżących cen giełdowych (tzw. Rynku Dnia Następnego).

Rozliczenie z uwzględnieniem cen giełdowych, zarówno cen rynku terminowego i RDN (SPOT), jest coraz bardziej popularną formą rozliczenia energii sprzedawanej do dużych odbiorców energii oraz gazu.

Dlaczego warto nie zwlekać z podpisaniem takiej umowy na 2024 rok? Dlatego, że więcej zyskujemy niż tracimy. Podstawową zaletą jest możliwość natychmiastowego reagowania na sytuację na rynku. Gdy wystąpi odpowiedni moment, zakup można zrealizować natychmiast. Aby w pełni wykorzystać możliwości takiego rozwiązania, ważne jest, aby mieć wystarczająco dużo czasu na wychwycenie okazji cenowych, które zdarzają się w ciągu roku. Dlatego też początek roku to dobry czas, aby rozejrzeć się po rynku i wybrać sprzedawców energii i gazu na rok kolejny.

Czytaj dalej

16.11.2022

O taniej energii na 2023 rok, czyli, co zrobić, aby skorzystać z cen preferencyjnych

Gwarantowana, maksymalna cena sprzedaży będzie obowiązywać w okresie od 1 grudnia 2022 roku do końca 2023 roku. Niektóre firmy, będą mogły również skorzystać z rekompensaty za zakup energii w poprzednich miesiącach 2022 roku. Są to firmy, które podpisały umowę sprzedaży na 2022 rok po 24.02.2022 lub te, które podpisały umowę na 2022 rok w terminie wcześniejszym, jednakże umowa ta umożliwiała zakup w oparciu o tzw. model giełdowy, w ramach której co najmniej jedna transza zakupu energii na 2022 rok została zrealizowana po 24.02.2022r.

W przypadku, jeśli przedsiębiorca spóźni się ze złożeniem oświadczenia w terminie do 30.11.2022r. i dostarczy sprzedawcy dokument w terminie późniejszym, zakup energii po preferencyjnej cenie zostanie zrealizowany od kolejnego miesiąca (np. przedsiębiorcy, którzy złożą oświadczenie w grudniu, mogą liczyć na zastosowanie maksymalnej ceny w rozliczeniach od stycznia 2023 roku).

Czytaj dalej