Tagi
Autor
Giełdowe ceny energii w Polsce na 2023 rok przekroczyły poziom 1150zł/MWh. Również prognozy cenowe nie pozostawiają złudzeń – analitycy zgodnie twierdzą, że będzie jeszcze drożej. Jak ochronić nasze firmy przez podwyżkami? Odpowiedzi szukamy w odnawialnych źródłach energii.
Zakup energii ze źródeł OZE zyskał na znaczeniu w ciągu ostatniego roku, ponieważ przodujący dotychczas akcent ekologiczny został wsparty bardzo mocnym partnerem – aspektem finansowym. W okresie ostatniego roku zakup energii „zielonej” (często w oparciu o wieloletnie kontrakty typu cPPA) stał się silnie konkurencyjny w stosunku do zakupu energii z giełdy, której ceny odnotowały trzykrotny wzrost r/r (za jednego z głównych winowajców aktualnych wzrostów uznaje się sytuację na rynku węgla). Oferowane firmom w ostatnich dniach ceny energii na 2023 rok przewyższyły poziom 1250-1400zł/MWh (stawki różnią się w zależności od charakterystyki odbiorców; przypomnijmy, że jeszcze w 2021 roku przedsiębiorcy kupowali energię średnio po 300-400zł/MWh).
Odpowiedź rynku na energetyczny rajd cenowy przyszła szybko. Wytwórcy energii z OZE dostrzegli, że mogą realizować wyższe zyski na sprzedaży energii do klientów końcowych, jednocześnie wychodząc na przeciw oczekiwaniom klientów poszukujących tańszej energii. Wiele znanych nam podmiotów aktualizuje obecnie swoje modele biznesowe, zmieniając dotychczasowy ład w zakresie obrotu zieloną energią. Dla przykładu, właściciele aktywów wytwórczych OZE, wzbogacają swoje przedsiębiorstwa o samodzielnie działające na rynku spółki obrotu, które zieloną energię sprzedadzą wprost do odbiorców końcowych.
Na popularności zyskały również rozwiązania umożliwiające firmom zmniejszenie ilości energii kupowanej po wysokich cenach. I znów na ratunek przyszły firmy dostarczające rozwiązania z zakresu energetyki odnawialnej, w tym te umożliwiające przedsiębiorcom realizację inwestycji we własne źródła energii. Szerzej pisaliśmy o tym w artykule:
Sytuacja cenowa na rynku energii jest niezwykle trudna dla wielu podmiotów. Jedynym pocieszeniem może być fakt, że wzrost konkurencyjności cen energii z OZE, stał się mocnym motywatorem zmian rynkowych, a przy okazji lub przede wszystkim – jest finansowym bodźcem do przyspieszenia inwestycji mających pozytywny wpływ na środowisko.