24.06.2022

Ceny energii na 2023 rok. O ryzyku zakupu energii po cenach rynku SPOT

Tagi

cena
cena energii 2023
Duża firma
Energetyka
energia
energia elektryczna
gaz
Oszczędność
prąd
przedsiębiorstwa
rentowność
spot

Autor

Arkadiusz Somnicki

Ceny energii do czerwoności rozgrzewają krajową gospodarkę. Niestety wiele firm może spotkać kolejna przykra niespodzianka, o ile zdecydują się dokonać zakupu całości wolumenu energii po cenie ustalonej w oparciu o przyszłoroczne indeksy rynku SPOT. Czy zakup prądu w oparciu o nieznane w chwili obecnej ceny to rozsądny pomysł? Właściciele firm powinni odpowiedzieć sobie na pytanie, co jest więcej warte – obarczona wysokim ryzykiem szansa na wygraną czy zapewnienie bezpieczeństwa firmy?

Jak to jest z tymi cenami energii? Kupić energię na 2023 rok teraz, czy czekać z zakupem do jesieni z nadzieją na obniżenie cen? Dokonać zakupu po cenie z góry określonej, czy wybrać mechanizm ustalania ceny w oparciu o indeksy giełdowe? Zdecydować się na zakup energii w oparciu o wieloletnie kontrakty cPPA, czy podjąć decyzję o inwestycji we własne źródła wytwarzania energii?

Odpowiedź na wszystkie pytania brzmi: to zależy. W skali makro zależy od geopolityki. Cen węgla, gazu, uprawnień do emisji. Sytuacji na rynkach europejskich i narastającej niepewności dostaw surowców. Unijnych czy lokalnych decyzji politycznych przyspieszających lub hamujących rozwój sektora energetycznego. W skali mikro zależy od sytuacji konkretnej firmy. Jej profilu działalności, aktualnej i spodziewanej sytuacji finansowej, świadomości rynkowej, jak również od skłonności do podejmowania ryzyka przez jej kierownictwo.

Niezależnie od sytuacji rynkowej, jesteśmy w stanie podjąć optymalne i zyskowne dla naszych firm decyzje zakupowe, o ile posiadamy wiarygodne informacje rynkowe. Przyda się też doświadczenie w zakresie handlu energią. To bardzo istotne, zważywszy, że wielu przedsiębiorców, szukając ratunku dla swoich budżetów, często zachęcanych też przez samych sprzedawców energii, wybiera w tym roku opcję zakupu energii po cenach, które ustalą się dopiero w przyszłym roku (ceny rynku SPOT). Czy to rozsądna decyzja? Czy warto zakładać się z rynkiem?

Doświadczenie podpowiada nam jedno – nie warto obstawiać wszystkiego na jedną kartę. Oznacza to, że zdecydowanie odradzamy strategię ustalenia ceny dla całości kupowanego wolumenu w oparciu o przyszłe ceny giełdowe (ceny SPOT). Oczywiście takie zagranie może okazać się opłacalne, jednakże w przypadku pogłębienia kryzysu geopolitycznego, dzisiejsze, już bardzo wysokie ceny energii, mogą wzrosnąć jeszcze bardziej. Pamiętajmy, że na kartach historii rynku energii już wielokrotnie zapisały się sytuacje, które nie miały miejsca w przeszłości i które całkowicie odwracały dotychczasowy układ cen.

Co zatem zrobić? Zalecamy zabezpieczyć cenę dla części wolumenu jeszcze w tym roku (cena dla tej części zostanie ustalona na podstawie bieżących cen kontraktów rocznych na 2023 rok). Pozostała część wolumenu zostanie zakupiona po cenach, które ustalą się w przyszłym roku. Decyzja o podziale wolumenu powinna być dopasowana do każdej firmy, przede wszystkim powinna odnosić się do jej sytuacji finansowej. Podejmując decyzję o zakupie energii w oparciu o ceny, które ustalą się w przyszłości nie zapominajmy również o przygotowaniu planu postępowania w przypadku wystąpienia scenariusza wzrostu cen.

Zobacz również

Więcej aktualności

20.09.2023

O cenach energii i gazu dla Pracodawców Pomorza

20 września 2023 roku odbyły się warsztaty "Ceny energii elektrycznej i gazu ziemnego", zorganizowane przez Pracodawców Pomorza z siedzibą w Gdańsku, w czasie których, wspólnie z Kancelarią Radców Prawnych MGS LAW, mieliśmy przyjemność przedstawić licznie zgromadzonym przedstawicielom pomorskich firm rekomendacje w zakresie zabezpieczenia cen mediów na kolejne lata.

Na spotkaniu zmierzliśmy się z analizą obecnych i prognozowanych uwarunkowań rynkowych, dokonaliśmy oceny ich wpływu na przyszłe rachunki za energię i gaz, omówiliśmy też zmiany w prawie po nowelizacjach prawa energetycznego.

Czytaj dalej

16.05.2023

Okiem eksperta. O zakupie energii elektrycznej na 2024 rok

Wielu przedsiębiorców wykorzystuje aktualną, relatywnie dobrą sytuację rynkową i rozpoczęło już kontraktację energii elektrycznej na 2024 rok. W odróżnieniu do sytuacji z lat ubiegłych, część firm nawet ją zakończyła i dokonuje już zakupu na 2025 rok. Firmy, w przypadku których koszt zakupu energii ma istotny udział w całej strukturze kosztów, coraz częściej opierają swoje decyzje o zindywidualizowane, dopasowane do specyfiki działania strategie zakupowe, uwzględniające zarówno aktualne uwarunkowania rynkowe, jak i scenariusze postępowania w przypadku ich istotnej zmiany. Strategie te są podstawą wyboru modelu kontraktacji energii, pozwalają też realizować działania inwestycyjne lub zakupowe w zakresie nabierającej na znaczeniu zielonej energii.

Od połowy stycznia 2023 roku, giełdowe ceny energii na 2024 rok oscylują w przedziale 700-850zł/MWh. Można powiedzieć, że to nie lada promocja, zważywszy, że w poprzedzającym półroczu ceny te zasadniczo nie schodziły poniżej 1000zł/MWh, a w szczytowym momencie przybiły nawet 1800zł/MWh. Aktualne ceny dla firm są o ok. 100-200zł/MWh wyższe od cen giełdowych (wartość ta uwzględnia ponoszone przez sprzedawców koszty związane z profilowaniem i bilansowaniem odbiorców, tzw. „kolory”, akcyzę, koszty obsługi, ale i towarzyszące ryzyka zmiany cen i oczywiście marżę sprzedawców).

Czytaj dalej

12.05.2023

Dołącz do Enfree. Twoja przyszłość w energetyce.

Rynek energii stawia polskim firmom coraz więcej wyzwań. W Enfree pomagamy stawić im czoła - opracowujemy strategie zakupu energii na rzecz największych odbiorców w kraju i realizujemy dla nich procesy zakupowe.

Jeżeli znasz się na energetyce i chciałabyś/chciałbyś pracować razem z nami, napisz do nas. Szukamy wsparcia do naszego Zespołu.

Zadzwoń do nas: +48 695 000 690

Czytaj dalej