Tagi
Autor
Ceny energii do czerwoności rozgrzewają krajową gospodarkę. Niestety wiele firm może spotkać kolejna przykra niespodzianka, o ile zdecydują się dokonać zakupu całości wolumenu energii po cenie ustalonej w oparciu o przyszłoroczne indeksy rynku SPOT. Czy zakup prądu w oparciu o nieznane w chwili obecnej ceny to rozsądny pomysł? Właściciele firm powinni odpowiedzieć sobie na pytanie, co jest więcej warte – obarczona wysokim ryzykiem szansa na wygraną czy zapewnienie bezpieczeństwa firmy?
Jak to jest z tymi cenami energii? Kupić energię na 2023 rok teraz, czy czekać z zakupem do jesieni z nadzieją na obniżenie cen? Dokonać zakupu po cenie z góry określonej, czy wybrać mechanizm ustalania ceny w oparciu o indeksy giełdowe? Zdecydować się na zakup energii w oparciu o wieloletnie kontrakty cPPA, czy podjąć decyzję o inwestycji we własne źródła wytwarzania energii?
Odpowiedź na wszystkie pytania brzmi: to zależy. W skali makro zależy od geopolityki. Cen węgla, gazu, uprawnień do emisji. Sytuacji na rynkach europejskich i narastającej niepewności dostaw surowców. Unijnych czy lokalnych decyzji politycznych przyspieszających lub hamujących rozwój sektora energetycznego. W skali mikro zależy od sytuacji konkretnej firmy. Jej profilu działalności, aktualnej i spodziewanej sytuacji finansowej, świadomości rynkowej, jak również od skłonności do podejmowania ryzyka przez jej kierownictwo.
Niezależnie od sytuacji rynkowej, jesteśmy w stanie podjąć optymalne i zyskowne dla naszych firm decyzje zakupowe, o ile posiadamy wiarygodne informacje rynkowe. Przyda się też doświadczenie w zakresie handlu energią. To bardzo istotne, zważywszy, że
Doświadczenie podpowiada nam jedno – nie warto obstawiać wszystkiego na jedną kartę. Oznacza to, że
Co zatem zrobić?