24.06.2022

Ceny energii na 2023 rok. O ryzyku zakupu energii po cenach rynku SPOT

Tagi

cena
cena energii 2023
Duża firma
Energetyka
energia
energia elektryczna
gaz
Oszczędność
prąd
przedsiębiorstwa
rentowność
spot

Autor

Arkadiusz Somnicki

Ceny energii do czerwoności rozgrzewają krajową gospodarkę. Niestety wiele firm może spotkać kolejna przykra niespodzianka, o ile zdecydują się dokonać zakupu całości wolumenu energii po cenie ustalonej w oparciu o przyszłoroczne indeksy rynku SPOT. Czy zakup prądu w oparciu o nieznane w chwili obecnej ceny to rozsądny pomysł? Właściciele firm powinni odpowiedzieć sobie na pytanie, co jest więcej warte – obarczona wysokim ryzykiem szansa na wygraną czy zapewnienie bezpieczeństwa firmy?

Jak to jest z tymi cenami energii? Kupić energię na 2023 rok teraz, czy czekać z zakupem do jesieni z nadzieją na obniżenie cen? Dokonać zakupu po cenie z góry określonej, czy wybrać mechanizm ustalania ceny w oparciu o indeksy giełdowe? Zdecydować się na zakup energii w oparciu o wieloletnie kontrakty cPPA, czy podjąć decyzję o inwestycji we własne źródła wytwarzania energii?

Odpowiedź na wszystkie pytania brzmi: to zależy. W skali makro zależy od geopolityki. Cen węgla, gazu, uprawnień do emisji. Sytuacji na rynkach europejskich i narastającej niepewności dostaw surowców. Unijnych czy lokalnych decyzji politycznych przyspieszających lub hamujących rozwój sektora energetycznego. W skali mikro zależy od sytuacji konkretnej firmy. Jej profilu działalności, aktualnej i spodziewanej sytuacji finansowej, świadomości rynkowej, jak również od skłonności do podejmowania ryzyka przez jej kierownictwo.

Niezależnie od sytuacji rynkowej, jesteśmy w stanie podjąć optymalne i zyskowne dla naszych firm decyzje zakupowe, o ile posiadamy wiarygodne informacje rynkowe. Przyda się też doświadczenie w zakresie handlu energią. To bardzo istotne, zważywszy, że wielu przedsiębiorców, szukając ratunku dla swoich budżetów, często zachęcanych też przez samych sprzedawców energii, wybiera w tym roku opcję zakupu energii po cenach, które ustalą się dopiero w przyszłym roku (ceny rynku SPOT). Czy to rozsądna decyzja? Czy warto zakładać się z rynkiem?

Doświadczenie podpowiada nam jedno – nie warto obstawiać wszystkiego na jedną kartę. Oznacza to, że zdecydowanie odradzamy strategię ustalenia ceny dla całości kupowanego wolumenu w oparciu o przyszłe ceny giełdowe (ceny SPOT). Oczywiście takie zagranie może okazać się opłacalne, jednakże w przypadku pogłębienia kryzysu geopolitycznego, dzisiejsze, już bardzo wysokie ceny energii, mogą wzrosnąć jeszcze bardziej. Pamiętajmy, że na kartach historii rynku energii już wielokrotnie zapisały się sytuacje, które nie miały miejsca w przeszłości i które całkowicie odwracały dotychczasowy układ cen.

Co zatem zrobić? Zalecamy zabezpieczyć cenę dla części wolumenu jeszcze w tym roku (cena dla tej części zostanie ustalona na podstawie bieżących cen kontraktów rocznych na 2023 rok). Pozostała część wolumenu zostanie zakupiona po cenach, które ustalą się w przyszłym roku. Decyzja o podziale wolumenu powinna być dopasowana do każdej firmy, przede wszystkim powinna odnosić się do jej sytuacji finansowej. Podejmując decyzję o zakupie energii w oparciu o ceny, które ustalą się w przyszłości nie zapominajmy również o przygotowaniu planu postępowania w przypadku wystąpienia scenariusza wzrostu cen.

Zobacz również

Więcej aktualności

14.02.2023

Dołącz do Enfree. Twoja przyszłość w energetyce.

Rynek energii stawia polskim firmom coraz więcej wyzwań. W Enfree pomagamy stawić im czoła - opracowujemy strategie zakupu energii na rzecz największych odbiorców w kraju i realizujemy dla nich procesy zakupowe.

Jeżeli znasz się na energetyce i chciałbyś pracować razem z nami, napisz do nas. Szukamy wsparcia do naszego Zespołu.

Zapoznaj się z treścią ogłoszenia rekrutacyjnego: Rekrutacja do Enfree
Link jest aktywny do dnia 14 marca 2023 roku.

Czytaj dalej

30.01.2023

Dlaczego nie warto czekać z zakupem energii na 2024 rok?

Hucznie w sieci o "niskich", giełdowych cenach energii notowanych na rynku SPOT w styczniu 2023r. (niskich z perspektywy cen, z którymi mierzyliśmy się w 2022 roku). Relatywnie atrakcyjny poziom cenowy sprzyja przedsiębiorcom, których umowy sprzedaży energii umożliwiają rozliczenie zakupu energii z uwzględnieniem bieżących cen giełdowych (tzw. Rynku Dnia Następnego).

Rozliczenie z uwzględnieniem cen giełdowych, zarówno cen rynku terminowego i RDN (SPOT), jest coraz bardziej popularną formą rozliczenia energii sprzedawanej do dużych odbiorców energii oraz gazu.

Dlaczego warto nie zwlekać z podpisaniem takiej umowy na 2024 rok? Dlatego, że więcej zyskujemy niż tracimy. Podstawową zaletą jest możliwość natychmiastowego reagowania na sytuację na rynku. Gdy wystąpi odpowiedni moment, zakup można zrealizować natychmiast. Aby w pełni wykorzystać możliwości takiego rozwiązania, ważne jest, aby mieć wystarczająco dużo czasu na wychwycenie okazji cenowych, które zdarzają się w ciągu roku. Dlatego też początek roku to dobry czas, aby rozejrzeć się po rynku i wybrać sprzedawców energii i gazu na rok kolejny.

Czytaj dalej

16.11.2022

O taniej energii na 2023 rok, czyli, co zrobić, aby skorzystać z cen preferencyjnych

Gwarantowana, maksymalna cena sprzedaży będzie obowiązywać w okresie od 1 grudnia 2022 roku do końca 2023 roku. Niektóre firmy, będą mogły również skorzystać z rekompensaty za zakup energii w poprzednich miesiącach 2022 roku. Są to firmy, które podpisały umowę sprzedaży na 2022 rok po 24.02.2022 lub te, które podpisały umowę na 2022 rok w terminie wcześniejszym, jednakże umowa ta umożliwiała zakup w oparciu o tzw. model giełdowy, w ramach której co najmniej jedna transza zakupu energii na 2022 rok została zrealizowana po 24.02.2022r.

W przypadku, jeśli przedsiębiorca spóźni się ze złożeniem oświadczenia w terminie do 30.11.2022r. i dostarczy sprzedawcy dokument w terminie późniejszym, zakup energii po preferencyjnej cenie zostanie zrealizowany od kolejnego miesiąca (np. przedsiębiorcy, którzy złożą oświadczenie w grudniu, mogą liczyć na zastosowanie maksymalnej ceny w rozliczeniach od stycznia 2023 roku).

Czytaj dalej