20.01.2022

Dlaczego wiele firm nie będzie mieć szansy na obniżenie ceny prądu? Przyczyną może być okres wypowiedzenia obowiązującej umowy.

Tagi

cena
energia
firma
okres wypowiedzenia umowy
prąd
umowa

Autor

Arkadiusz Somnicki

Wysokie ceny energii elektrycznej zwiększyły zainteresowanie przedsiębiorców zakupem prądu od alternatywnych sprzedawców. Tych, którzy odłożą decyzję o zakupie energii na drugą połowę roku, może spotkać przykra niespodzianka - nie będą mieć możliwości skorzystania z atrakcyjnych ofert cenowych. Dlaczego? Nadal w tysiącach umów zakupu energii znajduje się zapis o wielomiesięcznym okresie wypowiedzenia umowy, często ze skutkiem na koniec roku. Konsekwencją będzie konieczność zakupu prądu od dotychczasowego sprzedawcy przez kolejne 12 miesięcy.

Taka sytuacja dotyczy w szczególności firm, które nigdy nie dokonały zmiany sprzedawcy energii, w następstwie czego od wielu lat nie zmieniały umowy zakupu energii (dane Urzędu Regulacji Energetyki wskazują, że od 2007 roku do 10.2021r. jedynie 0,2mln odbiorców z grup taryfowych A, B i C dokonało zmiany sprzedawcy – ok. 8% polskich przedsiębiorstw). Należy mieć na uwadze, że zapisy o wielomiesięcznych okresach wypowiedzenia umów ze skutkiem na koniec roku mogą znajdować się również w nowo podpisywanych umowach, zawieranych np. przy zmianie sprzedawcy.

Dla przykładu, przedsiębiorstwo posiadające w aktualnej umowie zakupu energii zapis o 6-miesięcznym okresie jej wypowiedzenia ze skutkiem na koniec roku, które otrzyma w lipcu od konkurencyjnego sprzedawcy atrakcyjną ofertę na 2023 rok, nie będzie mogło z niej skorzystać. W takim przypadku energię na 2023 rok przedsiębiorstwo będzie zmuszone kupić od dotychczasowego sprzedawcy (chyba że zapłaci mu karę za zerwanie obowiązującej umowy) i tylko od jego woli zależeć będzie cena, jaką firma zobaczy na fakturach w przyszłym roku. Aktualna sytuacja rynkowa jest na tyle dynamiczna, że cena otrzymana od dotychczasowego sprzedawcy i cena możliwa do uzyskania na rynku konkurencyjnym mogą różnić się kilkadziesiąt, a w skrajnych przypadkach nawet kilkaset procent. Kolejną okazją do zakupu energii po korzystnej cenie będzie kontrakt na 2024 rok.

Motywacja sprzedawców do proponowania atrakcyjnych cen jest tym większa, im większą mają świadomość, że można ich bezproblemowo zmienić na innych.

Zachęcamy przedsiębiorców, aby jak najszybciej sprawdzili w obowiązujących umowach zapisy dotyczące okresu wypowiedzenia. W przypadku, gdy okres ten jest wielomiesięczny, firma już teraz powinna zgłosić się do aktualnego sprzedawcy prądu w celu zmiany warunków umownych. Jeśli nie wyrazi on chęci ustalenia nowych warunków, warto pomyśleć o wypowiedzeniu umowy, co nie jest jednoznaczne z zakończeniem współpracy. Taki manewr daje przedsiębiorcom możliwość wyboru nowego sprzedawcy na kolejny rok. Często okazuje się, że przyparty do muru dotychczasowy sprzedawca, przedkłada ofertę podpisania nowej umowy, jednakże już na korzystnych warunkach.

Zobacz również

Więcej aktualności

20.09.2023

O cenach energii i gazu dla Pracodawców Pomorza

20 września 2023 roku odbyły się warsztaty "Ceny energii elektrycznej i gazu ziemnego", zorganizowane przez Pracodawców Pomorza z siedzibą w Gdańsku, w czasie których, wspólnie z Kancelarią Radców Prawnych MGS LAW, mieliśmy przyjemność przedstawić licznie zgromadzonym przedstawicielom pomorskich firm rekomendacje w zakresie zabezpieczenia cen mediów na kolejne lata.

Na spotkaniu zmierzliśmy się z analizą obecnych i prognozowanych uwarunkowań rynkowych, dokonaliśmy oceny ich wpływu na przyszłe rachunki za energię i gaz, omówiliśmy też zmiany w prawie po nowelizacjach prawa energetycznego.

Czytaj dalej

16.05.2023

Okiem eksperta. O zakupie energii elektrycznej na 2024 rok

Wielu przedsiębiorców wykorzystuje aktualną, relatywnie dobrą sytuację rynkową i rozpoczęło już kontraktację energii elektrycznej na 2024 rok. W odróżnieniu do sytuacji z lat ubiegłych, część firm nawet ją zakończyła i dokonuje już zakupu na 2025 rok. Firmy, w przypadku których koszt zakupu energii ma istotny udział w całej strukturze kosztów, coraz częściej opierają swoje decyzje o zindywidualizowane, dopasowane do specyfiki działania strategie zakupowe, uwzględniające zarówno aktualne uwarunkowania rynkowe, jak i scenariusze postępowania w przypadku ich istotnej zmiany. Strategie te są podstawą wyboru modelu kontraktacji energii, pozwalają też realizować działania inwestycyjne lub zakupowe w zakresie nabierającej na znaczeniu zielonej energii.

Od połowy stycznia 2023 roku, giełdowe ceny energii na 2024 rok oscylują w przedziale 700-850zł/MWh. Można powiedzieć, że to nie lada promocja, zważywszy, że w poprzedzającym półroczu ceny te zasadniczo nie schodziły poniżej 1000zł/MWh, a w szczytowym momencie przybiły nawet 1800zł/MWh. Aktualne ceny dla firm są o ok. 100-200zł/MWh wyższe od cen giełdowych (wartość ta uwzględnia ponoszone przez sprzedawców koszty związane z profilowaniem i bilansowaniem odbiorców, tzw. „kolory”, akcyzę, koszty obsługi, ale i towarzyszące ryzyka zmiany cen i oczywiście marżę sprzedawców).

Czytaj dalej

12.05.2023

Dołącz do Enfree. Twoja przyszłość w energetyce.

Rynek energii stawia polskim firmom coraz więcej wyzwań. W Enfree pomagamy stawić im czoła - opracowujemy strategie zakupu energii na rzecz największych odbiorców w kraju i realizujemy dla nich procesy zakupowe.

Jeżeli znasz się na energetyce i chciałabyś/chciałbyś pracować razem z nami, napisz do nas. Szukamy wsparcia do naszego Zespołu.

Zadzwoń do nas: +48 695 000 690

Czytaj dalej