20.01.2022

Dlaczego wiele firm nie będzie mieć szansy na obniżenie ceny prądu? Przyczyną może być okres wypowiedzenia obowiązującej umowy.

Tagi

cena
energia
firma
okres wypowiedzenia umowy
prąd
umowa

Autor

Arkadiusz Somnicki

Wysokie ceny energii elektrycznej zwiększyły zainteresowanie przedsiębiorców zakupem prądu od alternatywnych sprzedawców. Tych, którzy odłożą decyzję o zakupie energii na drugą połowę roku, może spotkać przykra niespodzianka - nie będą mieć możliwości skorzystania z atrakcyjnych ofert cenowych. Dlaczego? Nadal w tysiącach umów zakupu energii znajduje się zapis o wielomiesięcznym okresie wypowiedzenia umowy, często ze skutkiem na koniec roku. Konsekwencją będzie konieczność zakupu prądu od dotychczasowego sprzedawcy przez kolejne 12 miesięcy.

Taka sytuacja dotyczy w szczególności firm, które nigdy nie dokonały zmiany sprzedawcy energii, w następstwie czego od wielu lat nie zmieniały umowy zakupu energii (dane Urzędu Regulacji Energetyki wskazują, że od 2007 roku do 10.2021r. jedynie 0,2mln odbiorców z grup taryfowych A, B i C dokonało zmiany sprzedawcy – ok. 8% polskich przedsiębiorstw). Należy mieć na uwadze, że zapisy o wielomiesięcznych okresach wypowiedzenia umów ze skutkiem na koniec roku mogą znajdować się również w nowo podpisywanych umowach, zawieranych np. przy zmianie sprzedawcy.

Dla przykładu, przedsiębiorstwo posiadające w aktualnej umowie zakupu energii zapis o 6-miesięcznym okresie jej wypowiedzenia ze skutkiem na koniec roku, które otrzyma w lipcu od konkurencyjnego sprzedawcy atrakcyjną ofertę na 2023 rok, nie będzie mogło z niej skorzystać. W takim przypadku energię na 2023 rok przedsiębiorstwo będzie zmuszone kupić od dotychczasowego sprzedawcy (chyba że zapłaci mu karę za zerwanie obowiązującej umowy) i tylko od jego woli zależeć będzie cena, jaką firma zobaczy na fakturach w przyszłym roku. Aktualna sytuacja rynkowa jest na tyle dynamiczna, że cena otrzymana od dotychczasowego sprzedawcy i cena możliwa do uzyskania na rynku konkurencyjnym mogą różnić się kilkadziesiąt, a w skrajnych przypadkach nawet kilkaset procent. Kolejną okazją do zakupu energii po korzystnej cenie będzie kontrakt na 2024 rok.

Motywacja sprzedawców do proponowania atrakcyjnych cen jest tym większa, im większą mają świadomość, że można ich bezproblemowo zmienić na innych.

Zachęcamy przedsiębiorców, aby jak najszybciej sprawdzili w obowiązujących umowach zapisy dotyczące okresu wypowiedzenia. W przypadku, gdy okres ten jest wielomiesięczny, firma już teraz powinna zgłosić się do aktualnego sprzedawcy prądu w celu zmiany warunków umownych. Jeśli nie wyrazi on chęci ustalenia nowych warunków, warto pomyśleć o wypowiedzeniu umowy, co nie jest jednoznaczne z zakończeniem współpracy. Taki manewr daje przedsiębiorcom możliwość wyboru nowego sprzedawcy na kolejny rok. Często okazuje się, że przyparty do muru dotychczasowy sprzedawca, przedkłada ofertę podpisania nowej umowy, jednakże już na korzystnych warunkach.

Zobacz również

Więcej aktualności

01.04.2025

Energetyczne przetasowania: spadki, rekordy i nowe kierunki zmian

W niniejszym artykule przyglądamy się najważniejszym wydarzeniom i danym z pierwszego kwartału 2025 roku, które mogą znacząco wpłynąć na przyszłość energetyki.

Czytaj dalej

05.03.2025

Polska, Niemcy i kraje bałtyckie: kluczowe decyzje energetyczne w Europie

Jak te zmiany kształtują przyszłość regionu? Spójrzmy na aktualne, najważniejsze wydarzenia zmieniające obraz europejskiego rynku energii elektrycznej i gazu ziemnego.

Czytaj dalej

03.02.2025

Geopolityka gazu: Koniec tranzytu przez Ukrainę i nowa rola USA

W obliczu tych zmian amerykański gaz coraz częściej trafia na Stary Kontynent, zmieniając układ sił w globalnej energetyce. Czy to początek nowej ery dostaw surowców?

Czytaj dalej