31.03.2022

Usługa DSR szansą na zwiększenie efektywności kosztowej przedsiębiorstw

Tagi

cena
dsr
Duża firma
Energetyka
energia
energia elektryczna
opłata mocowa
Oszczędność
prąd
przedsiębiorstwa
redukcja mocy
rentowność
rynek mocy

Autor

Adam Wlizło

Zakup energii elektrycznej w oparciu o dobrze przygotowaną strategię, inwestycje we własne źródła wytwarzania energii, optymalizacja parametrów dystrybucyjnych, czy wdrożenie rozwiązań zwiększających efektywność energetyczną przedsiębiorstw zyskują na popularności w obliczu bijących kolejne rekordy cen energii. Przedsiębiorcy coraz chętniej korzystają również z usługi DSR, w ramach której firmy otrzymują wynagrodzenie za gotowość do dobrowolnej i czasowej redukcji mocy. Jest to o tyle dobre rozwiązanie, że dla większości firm nie wiąże się z poniesieniem dodatkowych nakładów inwestycyjnych, jak również nie wymaga wprowadzenia znacznych zmian organizacyjnych.

Istotą usługi DSR (ang. Demand Side Response) jest zmniejszenie przez odbiorców zapotrzebowania na energię elektryczną podczas godzin szczytowego zapotrzebowania, na wezwanie operatora systemu przesyłowego, którym w Polsce są Polskie Sieci Elektroenergetyczne. DSR stanowi jeden z wielu środków zaradczych wykorzystywanych przez operatora sieci w celu utrzymania stabilności Krajowego Systemu Energetycznego.

Dlaczego warto skorzystać z usługi DSR? Przede wszystkim w celu uzyskania dodatkowego wynagrodzenia. Odbiorcy, którzy zgłosili możliwość redukcji mocy o 1 MW otrzymują wynagrodzenie roczne przewyższające 100 tysięcy złotych. Z uwagi na to, że uzyskane wynagrodzenie w większości przypadków nie wiąże się z poniesieniem dodatkowych kosztów, jego atrakcyjność jest wysoka. Warto nadmienić, że przedsiębiorcy, którzy uczestniczą w programie DSR, oprócz racjonalizacji indywidualnych kosztów energii elektrycznej, przyczyniają się do rozwoju służących całej gospodarce innowacyjnych produktów na rynku energii elektrycznej.

Z usługi skorzystać może każdy pozytywnie zweryfikowany podmiot posiadający zdolności redukcji poboru mocy. W praktyce jednak, agregatorzy (firmy zajmujące się pozyskiwaniem podmiotów, które mogą przeprowadzić redukcję poboru mocy) zainteresowani są współpracą z odbiorcami posiadającymi moc redukcyjną nie mniejszą niż ok. 0,3MW.

Odbiorcy energii, którzy korzystają z usługi, uczestniczą w testach systemu (w ten sposób weryfikowana jest ich realna gotowość do obniżenia mocy w sytuacji krytycznej). Aktualnie, średnio raz na kwartał otrzymują wezwanie do redukcji mocy na czas jednej godziny. Informacja dotycząca planowanego testu przekazywana jest elektronicznie (a nawet czasami telefonicznie) z co najmniej 8 godzinnym wyprzedzeniem. Odbiorcy mają zatem czas przygotować się do zmniejszenia mocy. Zdarza się, że nie wszystkim uda się dokonać redukcji na zadeklarowanym poziomie, a ewentualne konsekwencje uzgadniane są indywidualnie z agregatorami. Niewątpliwą zachętą do skorzystania z usługi jest jednak to, że w przypadku dobrze wynegocjowanych umów, konsekwencje te mogą być minimalne (tacy odbiorcy nie otrzymają co najwyżej wynagrodzenia lub mogą zostać skreśleni z listy beneficjentów usługi bez ponoszenia kar finansowych).

Jak skorzystać z usługi DSR? Pierwszym krokiem jest weryfikacja, czy przedsiębiorstwo spełnia warunki przystąpienia do programu DSR – taką weryfikację przeprowadzamy wspólnie z agregatorem. W kroku kolejnym, który jest najważniejszym etapem całej operacji, dokonujemy wyboru odpowiedniego agregatora. Rozpatrując oferty różnych firm należy zwrócić uwagę nie tylko na aspekty finansowe (oczekiwane poziom wynagrodzenia), ale i operacyjne warunki współpracy. Kluczowe jest zrozumienie całego procesu i zaadresowanie wszystkich towarzyszących ryzyk: kto i za jakie działania ponosi odpowiedzialność, jak wygląda procedura redukcji mocy, jaka jest niezawodność systemów informatycznych, w końcu, jakie są ewentualne konsekwencje niedotrzymania warunków umowy. Tym elementom poświęcamy czas i szczególną uwagę poszukując na rynku optymalnych rozwiązań z punktu widzenia charakterystyki współpracujących z nami firm. W sytuacji kryzysowej, uzgodnione z wybranym agregatorem warunki współpracy mogą zadecydować o bezpieczeństwie energetycznym naszych przedsiębiorstw. Po przystąpieniu do programu DSR, czaka nas już tylko operacyjny udział w testach, redukcja mocy na żądanie operatora sieci i oczywiście… otrzymywanie wynagrodzenia.

Zobacz również

Więcej aktualności

05.03.2025

Polska, Niemcy i kraje bałtyckie: kluczowe decyzje energetyczne w Europie

Jak te zmiany kształtują przyszłość regionu? Spójrzmy na aktualne, najważniejsze wydarzenia zmieniające obraz europejskiego rynku energii elektrycznej i gazu ziemnego.

Czytaj dalej

03.02.2025

Geopolityka gazu: Koniec tranzytu przez Ukrainę i nowa rola USA

W obliczu tych zmian amerykański gaz coraz częściej trafia na Stary Kontynent, zmieniając układ sił w globalnej energetyce. Czy to początek nowej ery dostaw surowców?

Czytaj dalej

14.01.2025

Spadki cen, nowe taryfy i wpływ sankcji, czyli rynek energii i gazu na początku 2025 roku

W artykule przyjrzymy się szczegółowo kluczowym wydarzeniom oraz ich potencjalnym skutkom dla odbiorców energii w Polsce i Europie.

Czytaj dalej