Tagi
Autor
Przedsiębiorcy, którzy chcą dokonać zakupu energii na 2023 rok, otrzymują aktualnie (początek lutego 2022r.) oferty na poziomie 750-800zł/MWh. Takie ceny oferowane są przede wszystkim większym firmom. Mniejsze podmioty muszą liczyć się z cenami sięgającymi nawet 1000zł/MWh. Zanim usiądziemy do stołu negocjacyjnego ze sprzedawcami energii, powinniśmy dowiedzieć się, z czego wynika aktualny poziom ceny prądu. Ta wiedza pozwoli nam prowadzić skuteczne negocjacje ze sprzedawcami i finalnie uzyskać niższą cenę zakupu.
Każdy ze sprzedawców kalkuluje ceny energii w oparciu o własne modele wycen kontraktów. Z uwagi na fakt, że oferowane firmom ceny różnią się często nieznacznie, można założyć, że duża część sprzedawców stosuje modele wycen oparte o aktualne, rynkowe (giełdowe) wskaźniki.
Głównym parametrem branym pod uwagę przy wycenie prądu jest sama
Duża zmienność cen energii zmusiła sprzedawców do zwiększenia poziomu ryzyka kalkulowanego w cenie energii. Jeszcze rok temu
Z uwagi na to, że realna krzywa zapotrzebowania energii elektrycznej w przypadku większości podmiotów dalece różni się od profilu „płaskiego” kontraktu pasmowego, sprzedawcy dokonują
Aktualna wycena ww. parametrów, tj. ryzyka zmienności cen, marży sprzedawcy, profilu odbiorcy i jego bilansowania, w przypadku większych odbiorców prądu jest na poziomie 60zł/MWh.
Wycenie podlegają również
Finalna cena energii uwzględnia również
W przypadku większych podmiotów, dobrze przygotowana strategia zakupu energii, uwzględniająca znajomość mechanizmów kształtowania cen, przekłada się na roczne oszczędności sięgające od kilku do kilkudziesięciu milionów złotych. Niezależnie od wielkości zużywanej energii, zachęcamy jednak każdego przedsiębiorcę do dokonania wnikliwej analizy swojego rachunku. Wieloletnie doświadczenie w obszarze kształtowania cen sprzedaży energii elektrycznej i gazu ziemnego, daje nam podstawę, by twierdzić, że zawsze jest pole do dokonania optymalizacji cenowej.