Aktualności

Najnowsze wpisy

05.03.2025

Polska, Niemcy i kraje bałtyckie: kluczowe decyzje energetyczne w Europie

Jak te zmiany kształtują przyszłość regionu? Spójrzmy na aktualne, najważniejsze wydarzenia zmieniające obraz europejskiego rynku energii elektrycznej i gazu ziemnego.

Czytaj dalej

03.02.2025

Geopolityka gazu: Koniec tranzytu przez Ukrainę i nowa rola USA

W obliczu tych zmian amerykański gaz coraz częściej trafia na Stary Kontynent, zmieniając układ sił w globalnej energetyce. Czy to początek nowej ery dostaw surowców?

Czytaj dalej

14.01.2025

Spadki cen, nowe taryfy i wpływ sankcji, czyli rynek energii i gazu na początku 2025 roku

W artykule przyjrzymy się szczegółowo kluczowym wydarzeniom oraz ich potencjalnym skutkom dla odbiorców energii w Polsce i Europie.

Czytaj dalej

03.01.2025

Rynek energii elektrycznej w 2024 roku. Trendy, zmiany i rozwój sektora

Dynamika cen. Wydarzenia geopolityczne oraz wcześniejszy kryzys energetyczny miały kluczowy wpływ na kształtowanie się cen w pierwszej połowie 2024 roku. Styczeń i luty charakteryzowały się dynamicznymi spadkami, będącymi efektem stopniowego wychodzenia z okresu wysokich cen, będących skutkiem kryzysu energetycznego. W konsekwencji w połowie drugiego miesiąca 2024 roku odnotowano najniższe poziomy cen dla wielu produktów rynku terminowego.

Czytaj dalej

18.12.2024

Finanse w energetyce, czyli zmiana opłat za energię dla firm w 2025 roku

Poniżej przedstawiamy kluczowe aspekty zmian, które będą obowiązywać od stycznia 2025 roku.

Czytaj dalej

29.11.2024

Dunkelflaute i inne czynniki kształtujące ceny w Europie w końcówce 2024 roku

Z jednej strony zmagaliśmy się z trudnościami związanymi z zapewnieniem stabilności dostaw, z drugiej – na horyzoncie pojawiły się nowe perspektywy rozwoju w obszarze odnawialnych źródeł energii i innowacji technologicznych. W niniejszym artykule przyjrzymy się najistotniejszym wydarzeniom, które ukształtowały ten okres na rynku energii i gazu.

Poniżej przedstawiamy najważniejsze wydarzenia wpływające na ceny energii i gazu w listopadzie 2024 roku.

Czytaj dalej

31.10.2024

Wybory prezydenckie w USA, czyli nastrój na europejskich giełdach energii i gazu

Wynik wyborów w USA będzie miał znaczący wpływ na globalną politykę energetyczną, szczególnie w Europie, która zmaga się z wyzwaniami związanymi z zapewnieniem bezpieczeństwa energetycznego po kryzysie związanym z wojną na Ukrainie i globalnymi napięciami. Zmiany w amerykańskiej polityce klimatycznej, regulacjach dotyczących gazu ziemnego czy odnawialnych źródeł energii mogą wpłynąć na strategię energetyczną UE oraz kształtowanie rynku gazu, co w perspektywie kilku lat wpłynie na ceny energii, inwestycje w infrastrukturę oraz zależności między Europą a USA.

Poniżej przedstawiamy najważniejsze wydarzenia wpływające na ceny energii i gazu w październiku 2024 roku.

Czytaj dalej

28.08.2024

Enfree wspiera Lasy Państwowe w organizacji postępowań na zakup energii i gazu

W sierpniu 2024 roku Enfree rozpoczęło współpracę z Państwowym Gospodarstwem Leśnym Lasy Państwowe w zakresie doradztwa energetycznego. Przedmiot współpracy obejmuje przeprowadzenie zintegrowanych zakupów energii elektrycznej i paliw gazowych oraz opracowanie strategii energetycznej, która określi kierunki optymalnego wykorzystania zasobów w dyspozycji PGL LP w dążeniu do samowystarczalności energetycznej.

Państwowe Gospodarstwo Leśne Lasy Państwowe to największa w Unii Europejskiej organizacja zarządzająca lasami należącymi do Skarbu Państwa. Zatrudniający ok 25 tys. osób podmiot gospodaruje na jednej czwartej powierzchni Polski. O wielkości organizacji świadczą również jej przychody – w 2023 roku osiągnęły one poziom bliski 14,7 mld zł. W skład PGL LP wchodzą jednostki organizacyjne: Dyrekcja Generalna LP, Regionalne Dyrekcje LP (17 podmiotów), Nadleśnictwa (429 podmioty) oraz zakłady o zasięgu krajowym (7) oraz regionalnym (15).

Realizowane przez Enfree na rzecz Lasów Państwowych zadania obejmują w szczególności:

Czytaj dalej

21.06.2024

Przetarg na zakup energii w modelu giełdowym, czyli sposób na optymalizację kosztów instytucji publicznej

Zakup energii w oparciu o model giełdowy pozwala na kontraktację całości lub części wolumenu po aktualnych cenach rynkowych. Zakup odbywa się w oparciu o transze indeksowane do cen z Towarowej Giełdy Energii (TGE). Dzięki temu rozwiązaniu, instytucje publiczne zyskały dostęp do rynku hurtowego energii przez pośrednika (sprzedawcę) i mogą samodzielnie decydować, kiedy i w jakiej ilości dokonają zakupu całości lub części wolumenu, który zużyją w przyszłości. To dobre rozwiązanie – rozkładając zakup na dłuższy okres instytucje publiczne zwiększają prawdopodobieństwo uzyskania korzystnych cen.

Zakup giełdowy, dostępny dla odbiorców zużywających co najmniej kilkaset MWh energii rocznie, zwiększa szansę wygenerowania oszczędności w porównaniu do zakupu po stałej cenie, zmniejsza bowiem ryzyka po stronie samych sprzedawców energii. Należy jednak pamiętać, że ta forma zakupu wiąże się z ryzykiem wzrostu notowań giełdowych, co w przypadku niedostatecznej kontroli procesu zakupowego, może skutkować wyższą końcową ceny energii.

Czytaj dalej