15.04.2022
Wg danych Urzędu Regulacji Energetyki, od początku liberalizacji rynku gazu, sprzedawcę gazu zmieniło 281 tys. z ok. 6,5 mln wszystkich odbiorców (stan na Q3 2021r.), z czego tylko 5% stanowili odbiorcy przemysłowi (grupy taryfowe o oznaczeniach od W5 do W10). Niekwestionowany prym w sprzedaży gazu w Polsce wiedzie GK PGNiG z udziałem rynkowym w 2020 roku na poziomie ok. 85%. W niedługim czasie dowiemy się, jak aktualna sytuacja wpłynie na nowy rozkład udziałów rynkowych (zgodnie z danymi URE, na koniec 2020 r. w Polsce było ok. 90 przedsiębiorstw aktywnie uczestniczących w obrocie gazem ziemnym, przy czym koncesję na obrót paliwami gazowymi posiadało 185 podmiotów).
Na decyzję o zmianie sprzedawcy wpływa stopień świadomości klientów i ich motywacja do zmiany (w dzisiejszych czasach przede wszystkim poziom oferowanej ceny), a także sama łatwość dokonania takiej zmiany (brak skomplikowanych procedur) oraz dostępność konkurencyjnych ofert na rynku.
Ceny paliwa gazowego oferowanego przez różnych sprzedawców często różnią się o kilka lub nawet kilkanaście procent, a istotny wzrost różnic cenowych obserwujemy od wybuchu wojny w Ukrainie. Większość sprzedawców wyznacza ceny w oparciu o aktualne, giełdowe notowania cen gazu doliczając akcyzę, koszt tzw. białych certyfikatów, marżę ale i odgrywające w ostatnich miesiącach ważną rolę narzuty pozwalające zabezpieczyć ryzyka handlowe sprzedawców. Aktualne ceny gazu na 2023 rok notowane na Towarowej Giełdzie Energii przewyższają poziom 465zł/MWh (aktualizacja na dzień 25.04.2022)., co oznacza ponad pięciokrotny wzrost cen na przestrzeni ostatniego roku.
31.03.2022
Istotą usługi DSR (ang. Demand Side Response) jest zmniejszenie przez odbiorców zapotrzebowania na energię elektryczną podczas godzin szczytowego zapotrzebowania, na wezwanie operatora systemu przesyłowego, którym w Polsce są Polskie Sieci Elektroenergetyczne. DSR stanowi jeden z wielu środków zaradczych wykorzystywanych przez operatora sieci w celu utrzymania stabilności Krajowego Systemu Energetycznego.
15.03.2022
Rozmawiając z przedsiębiorcami o zakupie energii i gazu spostrzegamy następującą prawidłowość. O ile wszyscy z niepokojem obserwują aktualne wydarzenia na arenie międzynarodowej, jedynie część (dotyczy to przede wszystkim dużych przedsiębiorstw z rozwiniętymi służbami finansowymi) podjęła działania i stawia czoła wysokim cenom. Obawiając się dalszych wzrostów, firmy te dokonały pierwszych zakupów na kolejny rok (zwykle w ramach ofert indeksowanych pozwalających podzielić zakupy na kilka transz). Pozostali albo jeszcze w ogóle nie myśleli o kontraktacji lub świadomie przyjęli strategię przeczekania kryzysu, licząc na obniżenie cen w kolejnych miesiącach.
Która ze strategii okaże się słuszna dowiemy się za kilka miesięcy, jednak wieloletnie doświadczenie podpowiada nam, że zwykle wygrywają ci, którzy nie stawiają wszystkiego na jedną kartę i świadomie zarządzają ryzykiem, rozkładając zakupy na dłuższy okres. Zasada ta jest podstawą rekomendowanej przez nas strategii zarządzania ryzykiem w firmie.
16.02.2022
W dużym uproszczeniu można powiedzieć, że z rynkiem produktów energetycznych jest jak z rynkiem akcji, walut czy innych towarów. Prawdopodobnie nikt z nas nie zainwestowałby dużych pieniędzy w zakup akcji nieznanej sobie firmy. Podobnie, jeśli nie posiadamy wystarczającej wiedzy nt. mechanizmów kreujących ceny na rynku hurtowym energii i gazu (tym samym możemy mieć trudność z określeniem towarzyszących ryzyk rynkowych), powinniśmy być ostrożni podejmując decyzje zakupowe dot. produktów energetycznych.
Czytaj dalej03.02.2022
Każdy ze sprzedawców kalkuluje ceny energii w oparciu o własne modele wycen kontraktów. Z uwagi na fakt, że oferowane firmom ceny różnią się często nieznacznie, można założyć, że duża część sprzedawców stosuje modele wycen oparte o aktualne, rynkowe (giełdowe) wskaźniki.
Głównym parametrem branym pod uwagę przy wycenie prądu jest sama
20.01.2022
Taka sytuacja dotyczy w szczególności firm, które nigdy nie dokonały zmiany sprzedawcy energii, w następstwie czego od wielu lat nie zmieniały umowy zakupu energii (dane Urzędu Regulacji Energetyki wskazują, że od 2007 roku do 10.2021r. jedynie 0,2mln odbiorców z grup taryfowych A, B i C dokonało zmiany sprzedawcy – ok. 8% polskich przedsiębiorstw). Należy mieć na uwadze, że zapisy o wielomiesięcznych okresach wypowiedzenia umów ze skutkiem na koniec roku mogą znajdować się również w nowo podpisywanych umowach, zawieranych np. przy zmianie sprzedawcy.
Czytaj dalej13.01.2022
W ostatnich latach zakupem "zielonej" energii na rodzimym rynku zainteresowane były przede wszystkim polskie oddziały międzynarodowych koncernów, promujące w swoich strategiach ekologiczne wybory logistyczne. Sprzedawcy energii pieczętowali dostarczaną koncernom energię zielonymi certyfikatami, które zadowalały kupujących, a nie generowały dodatkowych kosztów po stronie sprzedawców (w końcu i tak kupowali część energii z OZE). Firmy, którym potrzebne były bardziej wiarygodne od wspomnianych certyfikatów dokumenty dowodzące wytworzenie energii w źródłach OZE, otrzymywali rejestrowane na giełdzie gwarancje pochodzenia.
Aktualnie, presja finansowa, wynikająca z rosnących kosztów zakupu prądu, zwiększyła zainteresowanie nowej grupy przedsiębiorców zieloną energetyką - są to firmy z polskimi korzeniami. Ich właściciele gorączkowo analizują możliwości kupienia energii na kilka lat do przodu poprzez zawieranie umów typu PPA (np. długoterminowy zakup energii z farm fotowoltaicznych) lub realizację inwestycji we własne źródła wytwarzania energii.
Zawierając umowę PPA, warto dokładnie przyjrzeć się wszystkim warunkom umownym, w tym przede wszystkim cenie, po której realizowany będzie zakup pozostałej części energii od podmiotu odpowiedzialnego za bilansowanie. Może okazać się, że zysk z tańszego zakupu energii z farmy OZE, będzie zniwelowany przez skrajnie wysokie koszty bilansowania.
Poszukując tańszego prądu, warto zastanowić się nad inwestycją we własne źródło wytwarzania energii, o ile posiada się odpowiednie zasoby. Przy aktualnych cenach energii (cena produktu pasmowego na 2023 rok przekracza 600zł/MWh), inwestycje zwracają się nawet po 3 latach. Zachęcamy przedsiębiorców, aby dokładnie zweryfikowali różne oferowane na rynku modele realizacji inwestycji - chociażby leasing instalacji fotowoltaicznej czy budowę farmy PV z dala od miejsca odbioru energii.
23.12.2021
Dziękujemy Wam za okazane zaufanie i współpracę w roku minionym, a w Nowym Roku życzymy szczęścia, zdrowia i sukcesów.
Pozdrawiamy świątecznie,
Arkadiusz Somnicki i Adam Wlizło
17.12.2021
Od dawna czekaliśmy na piątek 17 grudnia 2021 roku, w którym spodziewaliśmy się decyzji Prezesa URE zatwierdzających taryfy dla czterech największych sprzedawców energii (PGE, Tauron, Energa, Enea) oraz taryfy spółek dystrybucyjnych. Wiedząc, po jakich cenach przedsiębiorcy w ostatnich miesiącach kontraktowali energię na 2022 rok (wzrost cen dwu-, lub nawet trzykrotny r/r), wiadome było, że znaczne podwyżki dotkną również gospodarstwa domowe.