Aktualności

Najnowsze wpisy

05.11.2021

Jak zrozumieć ceny energii? Warto to zrobić, aby obniżyć rachunki za prąd

W wielu przypadkach wystarczy rozejrzeć się na rynku i zmienić sprzedawcę energii. Bardziej zaawansowanym graczom udaje się "wycisnąć" ze sprzedawców ostatnią złotówkę.
Ale czy oby na pewno jest to ostatnia złotówka? Aby udzielić odpowiedzi na to pytanie, należałoby zmierzyć się z rozebraniem ceny energii na poszczególne jej składowe i to właśnie w nich szukać obszarów do dalszych oszczędności. Okazuje się, że negocjować możemy nie tylko poziom marży sprzedawcy ale również koszt energii, praw majątkowych, bilansowania czy wszelkie ryzyka wliczane do kalkulacji cen.
Jeśli jesteś wielkim przedsiębiorcą, z pewnością zetknąłeś już się z możliwością zakupu energii w oparciu o różnego rodzaju indeksy cenowe (np. oferty indeksowane cenami rynku terminowego lub rynku SPOT). A czy wiesz, że sprzedawcy potrafią ukryć swój zarobek w tajemniczych wskaźnikach P/K/... potrzebnych do wyznaczenia profilu zużywanej przez Twoją firmę energii? Wielkość tych wskaźników może być również przedmiotem negocjacji.

Można dużo opowiadać, warto jednak działać. W 2022 roku większość przedsiębiorców otrzyma największe, historyczne rachunki. To dobry czas, aby zadać sobie pytanie, jak je obniżyć.

Czytaj dalej

29.10.2021

Ryzyko w cenie energii elektrycznej i gazu ziemnego. Jak go uniknąć?

Przedsiębiorcy kontraktują w ostatnim kwartale 2021 roku energię na przyszły rok po cenach przewyższających 500zł/MWh. Dla niejednej firmy oznacza to nawet dwukrotny wzrost rachunku r/r.

Przy tak dużej zmienności cen, znacznie wzrosło ryzyko kontraktowania energii na rynku hurtowym (to na nim sprzedawcy kupują energię w celu jej dalszej odsprzedaży do odbiorców końcowych). Ryzyko to przenoszone jest na przedsiębiorców w cenie energii, co podwyższa ją o ok. 3-5%.

Sposobem na ochronę swojej firmy jest otrzymanie od sprzedawcy oferty z możliwie krótkim terminem ważności, nawet jedno czy dwugodzinnym. Dla tak krótkich okresów, większość sprzedawców nie dolicza ryzyka zmienności do ceny. Opłaca się zatem podejmować decyzje szybko, oczywiście po uprzedniej weryfikacji konkurencyjności przedkładanych przez sprzedawców ofert.

Czytaj dalej

22.10.2021

Spadek cen na giełdzie energii. Firmy ustawiają się w kolejkach po oferty

Oferty cenowe, które pozyskiwaliśmy w ostatnich dniach dla naszych klientów są nawet o 30-40zł/MWh niższe od tych sprzed dwóch tygodni (zmiana ta w znacznym stopniu wynika ze spadków cen uprawnień do emisji CO2). Przedsiębiorcy wychwycili ten moment, co widać po ilości zapytań o oferty kierowanych do sprzedawców. Niektórzy z nich zalecają cierpliwość i każą czekać na ofertę nawet kilka dni. Pytanie, czy przy tak dużej zmienność cen, okres oczekiwania przyniesie kolejne spadki, czy też ceny powrócą do poprzednich poziomów lub nawet je przebiją?

Czytaj dalej

18.10.2021

Co zrobić, aby obniżyć koszt zakupu prądu i gazu? Enfree we współpracy z Gdańską Fundacją Kształcenia Menedżerów

W wtorek, 19 października 2021 roku Arkadiusz Somnicki i Adam Wlizło - założyciele Enfree, poprowadzą webinarium zorganizowane we współpracy z Gdańską Fundacją Kształcenia Menedżerów. Głównym tematem omawianym na spotkaniu będą ceny energii elektrycznej i gazu ziemnego.

Czytaj dalej

15.10.2021

Enfree na Forum Energii i Klimatu Pracodawców Pomorza

15 października 2021 roku Arkadiusz Somnicki, Adam Wlizło z Enfree oraz Michał Sznycer z MGS LAW na spotkaniu zorganizowanym we współpracy z Forum Energii i Klimatu Pracodawcy Pomorza zmierzyli się z tematem istotnym dla większości polskich firm - odpowiadali na pytania przedsiębiorców, co tak na prawdę stoi za sytuacją na rynku energii, z czego biorą się takie, a nie inne ceny oraz czego możemy się spodziewać w przyszłości.

Czytaj dalej

11.10.2021

O cenach energii na Forum Energii i Klimatu Pracodawców Pomorza

Już 15 października 2021 roku Na Forum Energii i Klimatu Pracodawców Pomorza zmierzymy się z tematem jak najbardziej na czasie – cenami energii. Praktycznie każdego dnia media informują o gwałtownym wzroście cen energii. Jeszcze niedawno przedsiębiorcy płacili 300zł za każdą zużytą MWh energii. Obecnie stawki przekraczają poziom 500zł i choć są szokujące – niestety – coraz mniej dziwią.

Czytaj dalej

08.10.2021

Jak kryzys energetyczny zwiększył energetyczną świadomość przedsiębiorców?

Europejski kryzys energetyczny, który skutkuje najwyższym, historycznym poziomem cen, nie ułatwia podjęcia decyzji o zakupie energii i gazu na 2022 rok i lata kolejne. Trudne uwarunkowania rynkowe skłoniły wielu przedsiębiorców do uważnego spojrzenia na temat gospodarki energetycznej spółek.

Czytaj dalej

13.09.2021

W jakim stopniu wzrost cen energii i gazu przełoży się na ceny produktów i usług?

Zważywszy na szybujące ceny energii na rynku hurtowym, dla wielu polskich przedsiębiorców tegoroczna jesień będzie szczególnie bolesna. Spotykane niedawno ceny na poziomie 300zł/MWh są już dawno nieosiągalne - aktualnie sprzedawcy składają oferty sprzedaży energii na 2022 rok przewyższające 500zł/MWh

Czytaj dalej

13.09.2021

W Enfree wspieramy przedsiębiorców w zwiększeniu ich rentowności

W Enfree wspieramy przedsiębiorców w zwiększeniu ich rentowności poprzez realizację procesu kontraktacji energii elektrycznej i gazu ziemnego.

Naszym priorytetem jest zwiększenie potencjału negocjacyjnego firm w relacji ze sprzedawcami energii. Oferując wysokiej jakości usługi, dzielimy się naszą wiedzą i doświadczeniem z zakresu polityki cenowej, zarządzania ryzykiem oraz zakupu i sprzedaży energii. Wspólnie z klientami budujemy strategie zakupu energii i gazu, tworzymy najlepsze dla nich rozwiązania i co najważniejsze – negocjujemy ze sprzedawcami warunki sprzedaży mediów.

Dostarczamy również rozwiązania ukierunkowane na poprawę efektywności energetycznej oraz pomagamy naszym klientom zarządzać energią ze źródeł OZE.

Czytaj dalej