Aktualności

Najnowsze wpisy

02.12.2021

Warto, byś wiedział, ile zapłacisz za uczestnictwo w rajdzie emisji CO2

Szybka kalkulacja. Zakładając kurs euro na poziomie 4,59zł/EUR oraz przybliżony wskaźnik wpływu ceny CO2 na cenę energii elektrycznej na poziomie 0,8, dostajemy liczony w złotówkach przybliżony koszt CO2 w każdej zużywanej przez nas MWh energii - 290zł/MWh.

Czytaj dalej

26.11.2021

Pricing w energetyce. Wiedza warta miliony.

Gdyby ocenić stan polskiej energetyki opierając się na przywołanej tezie @Warren Buffett, można by mieć wrażenie, że krajowe championy mają się świetnie. I pewnie tak jest, skoro udziały rynkowe głównych (państwowych) sprzedawców na przestrzeni wielu lat zmieniały się nieznacznie, niezależnie od realizowanych strategii cenowych. Doświadczenie ostatnich 15 lat w obrocie energią elektryczną, pozwala stwierdzić, że większość sprzedawców stosuje praktyki cen średnich (powiedzmy - rynkowych), są jednak i tacy, których polityka cenowa zawsze zakłada sprzedaż po cenach wysokich. Tym ostatnim można przyznać, że strategia cen wysokich (pomimo sprzedaży tego samego prądu z jakością obsługi nieodbiegającą od konkurentów) jest strzałem w dziesiątkę skoro liczne podwyżki cen nie przyczyniły się do spadku sprzedaży.

Czytaj dalej

21.11.2021

17 grudnia. O dniu, w którym w Polsce zgaśnie światło

Z jakim poziomem podwyżek będziemy faktycznie mierzyć się w przyszłym roku dowiemy się prawdopodobnie w piątek 17 grudnia – jest to ostatni dzień, w którym Prezes Urzędu Regulacji Energetyki może podjąć decyzję o zatwierdzeniu taryf, tak aby nowe ceny obowiązywały od pierwszego dnia nowego roku. Zważywszy na skalę planowanych podwyżek, w niejednym polskim domu zgaśnie światło.

Czytaj dalej

10.11.2021

Jak wzrost cen energii przyczynia się do zwiększenia zysku sprzedawców?

Słowa przekładają się później na działania - niewspółmierne do realnej sytuacji rynkowej wzrosty cenników i wszelkiego rodzaju ofert przedkładanych firmom na 2022 rok i lata kolejne.

Czytaj dalej

05.11.2021

Jak zrozumieć ceny energii? Warto to zrobić, aby obniżyć rachunki za prąd

W wielu przypadkach wystarczy rozejrzeć się na rynku i zmienić sprzedawcę energii. Bardziej zaawansowanym graczom udaje się "wycisnąć" ze sprzedawców ostatnią złotówkę.
Ale czy oby na pewno jest to ostatnia złotówka? Aby udzielić odpowiedzi na to pytanie, należałoby zmierzyć się z rozebraniem ceny energii na poszczególne jej składowe i to właśnie w nich szukać obszarów do dalszych oszczędności. Okazuje się, że negocjować możemy nie tylko poziom marży sprzedawcy ale również koszt energii, praw majątkowych, bilansowania czy wszelkie ryzyka wliczane do kalkulacji cen.
Jeśli jesteś wielkim przedsiębiorcą, z pewnością zetknąłeś już się z możliwością zakupu energii w oparciu o różnego rodzaju indeksy cenowe (np. oferty indeksowane cenami rynku terminowego lub rynku SPOT). A czy wiesz, że sprzedawcy potrafią ukryć swój zarobek w tajemniczych wskaźnikach P/K/... potrzebnych do wyznaczenia profilu zużywanej przez Twoją firmę energii? Wielkość tych wskaźników może być również przedmiotem negocjacji.

Można dużo opowiadać, warto jednak działać. W 2022 roku większość przedsiębiorców otrzyma największe, historyczne rachunki. To dobry czas, aby zadać sobie pytanie, jak je obniżyć.

Czytaj dalej

29.10.2021

Ryzyko w cenie energii elektrycznej i gazu ziemnego. Jak go uniknąć?

Przedsiębiorcy kontraktują w ostatnim kwartale 2021 roku energię na przyszły rok po cenach przewyższających 500zł/MWh. Dla niejednej firmy oznacza to nawet dwukrotny wzrost rachunku r/r.

Przy tak dużej zmienności cen, znacznie wzrosło ryzyko kontraktowania energii na rynku hurtowym (to na nim sprzedawcy kupują energię w celu jej dalszej odsprzedaży do odbiorców końcowych). Ryzyko to przenoszone jest na przedsiębiorców w cenie energii, co podwyższa ją o ok. 3-5%.

Sposobem na ochronę swojej firmy jest otrzymanie od sprzedawcy oferty z możliwie krótkim terminem ważności, nawet jedno czy dwugodzinnym. Dla tak krótkich okresów, większość sprzedawców nie dolicza ryzyka zmienności do ceny. Opłaca się zatem podejmować decyzje szybko, oczywiście po uprzedniej weryfikacji konkurencyjności przedkładanych przez sprzedawców ofert.

Czytaj dalej

22.10.2021

Spadek cen na giełdzie energii. Firmy ustawiają się w kolejkach po oferty

Oferty cenowe, które pozyskiwaliśmy w ostatnich dniach dla naszych klientów są nawet o 30-40zł/MWh niższe od tych sprzed dwóch tygodni (zmiana ta w znacznym stopniu wynika ze spadków cen uprawnień do emisji CO2). Przedsiębiorcy wychwycili ten moment, co widać po ilości zapytań o oferty kierowanych do sprzedawców. Niektórzy z nich zalecają cierpliwość i każą czekać na ofertę nawet kilka dni. Pytanie, czy przy tak dużej zmienność cen, okres oczekiwania przyniesie kolejne spadki, czy też ceny powrócą do poprzednich poziomów lub nawet je przebiją?

Czytaj dalej

18.10.2021

Co zrobić, aby obniżyć koszt zakupu prądu i gazu? Enfree we współpracy z Gdańską Fundacją Kształcenia Menedżerów

W wtorek, 19 października 2021 roku Arkadiusz Somnicki i Adam Wlizło - założyciele Enfree, poprowadzą webinarium zorganizowane we współpracy z Gdańską Fundacją Kształcenia Menedżerów. Głównym tematem omawianym na spotkaniu będą ceny energii elektrycznej i gazu ziemnego.

Czytaj dalej

15.10.2021

Enfree na Forum Energii i Klimatu Pracodawców Pomorza

15 października 2021 roku Arkadiusz Somnicki, Adam Wlizło z Enfree oraz Michał Sznycer z MGS LAW na spotkaniu zorganizowanym we współpracy z Forum Energii i Klimatu Pracodawcy Pomorza zmierzyli się z tematem istotnym dla większości polskich firm - odpowiadali na pytania przedsiębiorców, co tak na prawdę stoi za sytuacją na rynku energii, z czego biorą się takie, a nie inne ceny oraz czego możemy się spodziewać w przyszłości.

Czytaj dalej